[PORADNIK] Kiedy włączać światła przeciwmgłowe?

Podczas podróży zaskoczyła Cię mgła? Czy włączysz światła przeciwmgłowe przednie i tylne od razu czy dopiero jak nie będzie nic widać? Myślisz, że robisz to dobrze i zgodnie z przepisami? Jak nie jesteś pewny odpowiedzi na te pytania to przeczytaj ten poradnik. Postaram się odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Mgła najczęściej może pojawić się na odcinkach dróg położonych w zagłębieniach terenu, w pobliżu zbiorników wodnych lub rzek, pól czy łąk.  Ostatnio jednak coraz częściej występuje również w miastach. Duża różnica temperatur, jaka zdarza się zwłaszcza jesienią, sprzyja powstawaniu mgły.

Niestety obserwacje zachowań kierowców nie jest zbyt krzepiące. Większość z nich nie wie jak prawidłowo korzystać ze świateł przeciwmgłowych. Zatem jak należy ich używać? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w kodeksie drogowym. Zapisane jest w nim, że kierujący pojazdem jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami,
  • włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
  • poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

W kodeksie zapisane jest również, że kierujący pojazdem ma obowiązek używania świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich albo obu jednocześnie, gdy widoczność jest niedostateczna, a sytuacja drogowa lub przepisy ruchu drogowego wymuszają zatrzymanie się. Tylnych świateł przeciwmgłowych można natomiast używać, jeżeli przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50m. Dla lepszego zobrazowania tego dystansu można przyjąć, że jest to około 10 długości samochodu o długości 5 metrów (np. Nissan Navara).

Kiedy zatem należy wyłączać światła? Kodeks drogowy mówi: „…w razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest zobowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła…”. Należy zatem przyjąć, że jeśli widoczność zmieni się na większą niż 50m, światła należy wyłączyć. Poza groźbą otrzymania mandatu i punktów karnych, wyłączenie światła przeciwmgłowego nie tylko zwiększy komfort jazdy innych uczestników, ale także bezpieczeństwo. Natężenie i kolor światła tylnej lampy są zbliżone do natężenia i koloru świateł stopu. Kierujący pojazdem z tyłu może nie rozpoznać, czy hamujemy, czy też zapomnieliśmy o wyłączeniu światła, a nawet jeśli rozpozna to może światła hamowania po prostu nie zauważyć – zwłaszcza podczas opadów deszczu czy śniegu.

Istnieje jeden wyjątek, dopuszczający używanie przednich świateł przeciwmgłowych, kiedy mgły nie ma. Kierowca może ich użyć od zmierzchu do świtu, na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi.

Na zakończenie powróćmy jeszcze do sprawy mandatów. Kiedy kierowca nie włączy tylnego światła przeciwmgłowego przy złej widoczności, grożą mu dwa punkty karne i mandat 200 zł. Jeśli natomiast zapomni o wyłączeniu świateł, kiedy widoczność stanie się lepsza, to otrzyma dwa punkty karne i 100zł mandatu. Dlatego też warto pamiętać o podstawowych zasadach związanych z jazdą na światłach przeciwmgłowych. Mamy obecnie najgorszy okres do jazdy samochodem. Dlatego też pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa i nie uprzykrzajmy życia innym uczestnikom dróg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *