Zmiany w gamie modelowej Mazdy w Polsce na 2023 rok

Nowy rok rozpoczął się w Maździe pod znakiem zmian w gamie modelowej w Polsce. Do oferty dołączył właśnie model MX-30 R-EV, czyli samochód elektryczny z możliwością ładowania z sieci oraz z silnikiem Wankla w roli dodatkowego generatora energii elektrycznej na dłuższych dystansach. Ale to nie wszystkie nowości w ofercie japońskiej marki.

Po styczniowej premierze tego modelu na targach motoryzacyjnych w Brukseli, polscy dealerzy Mazdy rozpoczęli przyjmowanie zamówień na tę wersję Mazdy MX-30, która w bogato wyposażonej podstawowej specyfikacji jest wyceniona na tym samym poziomie, jak w pełni elektryczny model MX-30 – 161 100 zł. Produkcja MX-30 R-EV rozpocznie się w połowie roku, tymczasem polscy dealerzy Mazdy zebrali już pierwsze zamówienia od klientów m.in. w Szczecinie i Toruniu.

Ze względu na wchodzące w Polsce 1 kwietnia 2023 r. znowelizowane wymagania techniczne i eksploatacyjne m.in. dla odbiorników DAB+ w samochodach, modele Mazda 2 i Mazda 6 już nie mogą być zamawiane do produkcji. To jednak nie oznacza końca ich sprzedaży – dealerzy dysponują stokiem kilkudziesięciu Mazd 2 gotowych do odbioru, a ostatnim miesiącem produkcji Mazdy 6 będzie luty 2023 r. – do sprzedaży trafia właśnie około 1,5 tys. egzemplarzy tego modelu, w tym 100 szt. w jubileuszowej wersji 20th Anniversary z unikatowym lakierem Artisan Red, brązową skórzaną tapicerką oraz okolicznościowymi emblematami na zagłówkach, błotnikach i kluczyku.

Te same przepisy wprowadzane 1 kwietnia 2023 r. przez Ministerstwo Cyfryzacji w Polsce ograniczą możliwość zamawiania Mazdy MX-5 od marca do końca tego roku, czyli do momentu wprowadzenia kolejnej modernizacji kultowego roadstera obejmującej m.in. radio cyfrowe DAB+. W tym przypadku ostatnim miesiącem produkcji obecnej wersji MX-5 jest luty 2023 r., a na polski rynek wiosną trafi pula nieco ponad 100 egzemplarzy w wersjach Soft Top i RF.

Styczeń 2023 to także pierwszy miesiąc dostaw do polskich salonów flagowej Mazdy CX-60 z nowym, sześciocylindrowym, rzędowym silnikiem Diesla. W pierwszej kolejności klienci będą mogli odebrać wersje ze standardowym poziomem mocy 200 KM i napędem na tylną oś, a od kwietnia rozpoczną się dostawy mocniejszej wersji 254 KM z napędem na wszystkie koła. Dealerzy Mazdy w naszym kraju przyjęli już niemal 400 zamówień na CX-60 z silnikiem Diesla w obu wariantach mocy, a przed nami jeszcze debiut tego modelu z kolejną odmianą napędu – sześciocylindrowym, rzędowym benzynowym silnikiem Skyactiv-X o pojemności 3,0 litra. Ponadto wiosną w salonach zadebiutuje zmodernizowany model CX-5 z systemem miękkiej hybrydy Mazda M Hybrid w silnikach benzynowych. W tym roku zapowiadana jest jeszcze kolejna premiera – największej, trzyrzędowej Mazdy CX-80, czyli SUV-a bazującego na CX-60 z jeszcze większym rozstawem osi i dłuższym nadwoziem, który ma rywalizować na rynku m.in. z Volvo XC90 czy Audi Q7.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *