Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce stopniowo wprowadzać zakazy wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych na trasach szybkiego ruchu.

Ciężarówki blokujące lewy pas ruchu to częsty widok na polskich autostradach i drogach ekspresowych. Ciężkie pojazdy wyprzedzają się w wolnym tempie. Bywa też, że kierowcy TIR-ów zajeżdżają drogę innym uczestnikom ruchu chcąc wykonać manewr wyprzedzania.

GDDKiA twierdzi, że wprowadzenie zakazu poprawi bezpieczeństwo na ekspresówkach i autostradach, a także przyczyni się do upłynnienia ruchu. Początkowo zakazy miałyby zacząć obowiązywać na obwodnicach dużych miast. W planach jest stworzenie Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem (KSZR). System wykorzystujący kilkaset tablic świetlnych pozwoli na doraźne wprowadzanie zakazu wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych, np. w przypadku utrudnień na drodze czy dużego natężenia ruchu.

GDDKiA zarządziła zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradzie A2 między Wiskitkami a Warszawą. Obowiązuje on czasowo, na okres wymiany ekranów akustycznych. Możliwe, że zostanie wprowadzony na stałe. O ustanowienie zakazu na fragmencie A2 z Wrześni do Konin stara się koncesjonariusz tego odcinka – Autostrada Wielkopolska.