Wynajem czy posiadanie samochodu – co wybierają MŚP?

Aż 61 proc. polskich firm woli mieć na własność niż pożyczać, ale wynajem sprzętu i samochodów zyskuje na popularności w produkcji, rolnictwie i budownictwie – wynika z najnowszego raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL) „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą”.

Przywiązanie do własności przedsiębiorców MŚP to największa bariera w rozwoju najmu – niemal dwie na trzy firmy wolą posiadać niż wynajmować. Największe widać w branży produkcyjnej i budowlanej, gdzie odpowiednio 75 proc. i 69 proc. woli posiadać na własność niż wynajmować środki trwałe konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej. Najmniejsze przywiązanie do własności obserwujemy z kolei w przypadku gospodarstw rolnych, wśród których 44 proc. chętniej kupuje na własność niż wynajmuje. W połowie stawki są handel i transport – „wolę posiadać, niż wynajmować” powiedziało po 59 proc. przedstawicieli tych branż.

Przedstawiciele firm MŚP zostali także zapytani przez EFL o to, czy najem jest coraz popularniejszy w ich branżach. W trzech na pięć zapytanych w większości zgodziło się z tą tezą. W branżach produkcyjnej, rolnej i budowlanej odpowiednio: 78 proc., 73 proc. i 69 proc. badanych firm dostrzega większe zainteresowanie najmem. W znacznie mniejszym stopniu dotyczy to branż handlowej i transportowej, których odpowiednio tylko co trzeci i co drugi przedstawiciel widzi, że najem jest „na fali”.

Pandemia i wojna wiele nie zmieniły?

Co czwarty przedstawiciel mikro, małych i średnich firm uważa, że pandemia i wojna w Ukrainie wpłynęły na większe zainteresowanie najmem. Odmiennego zdania jest 73 proc. zapytanych. Również biorąc pod uwagę branże, w każdej większość przedstawicieli nie wskazała na rosnące zainteresowanie najmem maszyn i pojazdów w wyniku tych dwóch zdarzeń. Jednak w przypadku dwóch z nich – budownictwa i gospodarstw rolnych – znacząca grupa widzi pozytywne przełożenie tych dwóch zdarzeń na popularność wynajmu. Co trzecia firma budowlana (36 proc.) oraz co trzecie gospodarstwo rolne (35 proc.) mówią „najem zyskuje za sprawą pandemii i wojny”. Zdecydowanie najniższy wpływ wymienionych czynników na zainteresowanie najmem wykazuje branża transportowa – tylko 12 proc. wskazań na tak.

Więcej czasu i gotówki w kasie firmy

Z raportu EFL „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą” wynika ponadto, że dzięki wynajmowi firmy mają więcej kapitału i czasu na prowadzenie podstawowej działalności, a mniej niespodzianek, które mogą je zaskoczyć w przyszłości. Tak można podsumować korzyści, jakie wiążą się z rozwiązaniem w postaci najmu. Te pożytki różnią się jednak w zależności od branży. Firmy budowlane najczęściej wskazują na większą kontrolę nad kosztami (48 proc.), produkcyjne – na elastyczność działania (43 proc.), a transportowe – na więcej gotówki w portfelu na działalność podstawową (88 proc.). Tylko firmy handlowe i rolne są zgodne i stawiają na mniejszą ilość pracy związanej z dbaniem o sprzęt (odpowiednio 70 proc. i 59 proc.).

Źródło: EFL/IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *