W Mikołajkach rusza 79. Rajd Polski

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się rywalizacja w Orlen 79. Rajdzie Polski. Czeka nas pasjonująca walka o zwycięstwo na szybkich, mazurskich szutrach podczas polskiej rundy mistrzostw Europy FIA. Nie zabraknie również interesujących miejsc do kibicowania i obserwowania rajdówek pędzących efektownymi uślizgami, a czasami nawet „fruwających” na hopkach.

Tomasz Szmandra
Zdjęcia: rajdpolski.pl

Na zatwierdzonej przez FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) liście zgłoszeń do ORLEN 79. Rajdu Polski znalazły się 83 załogi z 25 krajów, które będą rywalizowały w trzeciej rundzie mistrzostw Europy (ERC) oraz w drugiej odsłonie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). W pierwszym cyklu start awizują 62 załogi, w tym 14 z Polski. Aż 32 samochody na starcie to rajdówki najwyższej klasy w tym cyklu – Rally2 (dawniej R5).

Rajdowe gwiazdy w Mikołajkach

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami na warmińskich i mazurskich szutrach będzie rywalizowała plejada znakomitych zawodników, a wśród nich znani z występów w mistrzostwach świata (WRC) Hayden Paddon i John Kennard, którzy przyjadą do Mikołajek jako liderzy punktacji Rajdowych Mistrzostw Europy. W dwóch pierwszych rundach cyklu nowozelandzki duet zdobył sporo punktów i ma duże szanse, by opuścić Mazury również jako pierwsza załoga w klasyfikacji generalnej.

Z „dwójką” wystartuje Efrén Llarena z Hiszpanii, triumfator mistrzostw Europy w ubiegłym sezonie, a z „trójką” zobaczymy czterokrotnego mistrza Norwegii Madsa Ostberga, który startuje ze szwedzką licencją. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk, pierwsza z polskich załóg i ubiegłoroczni triumfatorzy polskiego klasyka otrzymali numer „6”.

W pierwszej dziesiątce listy zgłoszeń znaleźli się także: mistrz Polski Tom Kristensson ze Szwecji, Włoch Andrea Mabellini, mistrz Francji w rajdach szutrowych Mathieu Franceschi, Łotysz Martin Seks, kolejny Włoch Andrea Nucita oraz mistrz Finlandii Mikko Heikkilä.

Na starcie nie zabraknie także innych uznanych kierowców takich jak mistrz Wielkiej Brytanii Osian Pryce, mistrz Włoch w rajdach asfaltowych Simone Campedelli, mistrz Rumunii Simone Tempestini, utytułowany Szwed Pontus Tidemand, a także dwóch bardzo szybkich Czechów: Erik Cais i Filip Mareš. Z kolei 18-letni Max McRae, bratanek słynnego Colina McRae wystartuje Oplem Corsa Rally4 z numerem 37.

Jak co roku, mazurskie szutry będą także areną walki o punkty do mistrzostw Polski. W drugiej rundzie krajowego czempionatu będzie rywalizowało 35 załóg. 14 zgłosiło się również do ERC, a wśród nich Grzegorz Grzyb, Sylwester Płachytka, Adrian Chwietczuk, Łukasz Byśkiniewicz, Jarosław Kołtun, Rafał Kwiatkowski i Jarosław Szeja (wszyscy w samochodach klasy Rally2).

Legendarny Maciej Wisławski, tym razem pilot Andrzeja Kalitowicza, weteran rajdowych tras, mistrz i wicemistrz Europy, a także dwukrotny mistrz Polski, który po raz 29 wystartuje w Rajdzie Polski pojawi się na trasie z numerem startowym 90.

Wielkie ściganie na mazurskich szutrach

Zawodników, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji Rajdu Polski czekają nowe wyzwania w postaci dwóch nowych odcinków specjalnych.

Co roku szukamy nowych możliwości i analizujemy, jak urozmaicić rywalizację sportową w Rajdzie Polski. W tym roku mamy dwa nowe oesy – Barczewo i Biskupiec, które z pewnością będą stanowić wyzwanie dla kierowców. To próby z dobrą nawierzchnią, co z pewnością docenią zawodnicy i kibice” – stwierdził Krzysztof Maciejewski, dyrektor ORLEN 79. Rajdu Polski

Zwycięzców rajdu wyłoni szesnaście szutrowych oesów o łącznej długości 182,6 km, a całkowita długość trasy czwartej rundy mistrzostw Europy wynosi 852,33 km. Zawody rozpoczną się w piątek, 19 maja od odcinka kwalifikacyjnego Baranowo (3,46 km). Następnie zawodnicy spotkają się na ceremonii startu na rynku w Mikołajkach (od godz. 17:00), a wieczorem zmierzą się na torze Mikołajki Arena (2,5 km).

Harmonogram sobotniego etapu zawodów (20 maja) składa się z czterech oesów, z czego trzy będą pokonywane dwukrotnie. Pętlę otworzy najdłuższy w rajdzie OS Świętajno (18,54 km). Następnie załogi pojadą na zmodyfikowane warianty oesów Markowskie (13,53 km) i Wieliczki (17,35 km). Etap zakończą starciem na torze Mikołajki Arena.

W niedzielę (21 maja) rywalizacja przeniesie się na zachód od Mikołajek. Organizatorzy przygotowali cztery próby, na których załogi pojawią się po dwa razy: Barczewo (10,73 km), Biskupiec (12,3 km), Gmina Mrągowo (9,4 km) oraz Mikołajki (6,68 km). Finałową pętlę rajdu zakończy Power Stage Gmina Mrągowo. Ceremonia zakończenia zawodów i rozdanie pucharów – od 18:15 na rynku w Mikołajkach.

Atrakcje dla kibiców

Fani rajdów będą mieli w czym wybierać, bowiem organizatorzy tegorocznej edycji imprezy przygotował aż 25 stref kibica przy odcinkach specjalnych. Strefy zostały zlokalizowane w miejscach wybranych pod kątem ich widowiskowości, bezpieczeństwa oraz dojazdu. W części z nich dostępne będą stoiska gastronomiczne jak również darmowe campingi dla miłośników rajdów. Wszystkie strefy zostaną wyposażone w przenośne toalety.

Piątek (19 maja) rozpocznie się od doskonale znanego wszystkim kibicom sportów motorowych superoesu Mikołajki Arena. Z zaplanowanej na torze strefy kibica widoczna jest rywalizacja na niemal całej trasie. Tuż obok zlokalizowane jest także miasteczko „Food Truck”, strefa dla dzieci „Kids Zone” oraz lądowisko dla helikopterów wykonujących loty widokowe, dzięki którym będzie można podziwiać z lotu ptaka walkę na czterech odcinkach specjalnych: Mikołajki Arena w piątek i w sobotę oraz Mikołajki dwukrotnie w niedzielę. Bilety na loty widokowe już teraz można kupić w sklepie topgift.pl, a podczas rajdu będą dostępne w Punktach Informacji Kibica oraz na lądowisku Mikołajki Arena.

W sobotę (20 maja) zachęcamy do odwiedzenia jednej z trzech dużych stref kibica w okolicach miejscowości Nowy Młyn (OS Wieliczki). Wiele emocji dostarczy z pewnością kibicowanie w strefach Krupin (OS Markowskie) i Gryzy (OS Świętajno).

W niedzielę (21 maja) polecamy wycieczkę na nowe odcinki Barczewo (strefa Kołaki) oraz Biskupiec (zlokalizowana w pobliżu mety strefa Zameczek). W pobliżu bazy rajdu rekomendacji nie wymaga zawsze licznie odwiedzana przez kibiców strefa Nowe Sady Arena (OS Mikołajki), sekwencja kilku dobrze widocznych zakrętów, zlokalizowana obok miejscowości Nowe Sady.

Posiadacze dowolnych karnetów kibica ORLEN 79.Rajdu Polski mogą korzystać bez dodatkowych opłat z Rally Campingów – sieci bezpłatnych miejsc do rozstawienia namiotów lub zaparkowania kampera. Miejsca te zlokalizowane są obok wybranych stref kibica bezpośrednio przy trasie rajdu.

Mapy odcinków specjalnych wraz z zaznaczonymi strefami widokowymi (w tym również wykonane z powietrza zdjęcia i filmy wszystkich stref kibica), a także praktyczne informacje dla fanów sportu rajdowego zostały opublikowane na oficjalnej stronie internetowej ORLEN 79. Rajdu Polski w dziale dla kibiców.

Harmonogram odcinków specjalnych ORLEN 79. Rajdu Polski :

Piątek, 19 maja

Mikołajki rynek – start rajdu – 17.00

OS-1 Mikołajki Arena 1 – 18:30

Sobota, 20 maja

OS-2 Świętajno 1 – 08:45

OS-3 Markowskie 1 – 09:45

OS-4 Wieliczki 1 – 10:35

OS-5 Świętajno 2 – 14:35

OS-6 Markowskie 2 – 15:35

OS-7 Wieliczki 2 – 16:25

OS-8 Mikołajki Arena 2 – 18:30

Niedziela, 21 maja

OS-9 Barczewo 1 – 08:05

OS-10 Biskupiec 1 – 08:55

OS-11 Gmina Mrągowo 1 – 10:05

OS-12 Mikołajki 1 – 10:55

OS-13 Barczewo 2 – 13:20

OS-14 Biskupiec 2 – 14:10

OS-15 Mikołajki 2 – 15:40

OS-16 Gmina Mrągowo 2 – 17:05 (dodatkowo punktowany Power Stage)

Mikołajki rynek – meta rajdu – 18.15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *