VII edycja Akcji Profesjonalni Kierowcy na półmetku

Na Autodromie Jastrząb, niedaleko Radomia, odbyła się VII edycja szkoleń w ramach Akcji Profesjonalni Kierowcy. To największa akcja społeczna w sektorze TSL. Na półmetku tegorocznego programu 50 kierowców doskonaliło swoje umiejętności pod okiem instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks. Natomiast podczas konferencji prasowej poznaliśmy kierunek, w którym będzie rozwijać się akcja.

Program zainicjowało Volvo Trucks w 2016 roku i z każdą kolejną edycją dołącza do niego coraz większe grono partnerów. VII edycję wspiera rekordowa liczba Partnerów: MJM Brokers, Volvo Financial Services (VFS), MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton S.A., Continental, PKO Leasing, Ergo Hestia, Shell Polska oraz TUiR Warta SA, które roku do grona Partnerów dołączyło w tym roku. Partnerzy podzielili się swoimi opiniami na temat akcji oraz branży transportowej podczas konferencji prasowej.

– Cieszymy się, że dołączyliśmy do zacnego grona partnerów Akcji Profesjonalni Kierowcy. Uważamy, że cel akcji, jakim jest szkolenie kierowców a tym samym podnoszenie ich kwalifikacji jest dobrym działaniem prewencyjnym i może mieć pozytywny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach i w konsekwencji mniejszą ilość wypadków z udziałem„TIR-ów”. To bardzo ważna kwestia, którą należy utrzymywać i rozwijać.  Poza tym akcja została doskonale i profesjonalnie zorganizowana. Świadczy to o wysokiej jakości projektu. A właśnie najwyższa jakość jest jedną z naszych kluczowych wartości. Stawiamy na nią w codziennej działalności Warty, dostarczając klientom stabilność i bezpieczeństwo finansowe, co jest potwierdzone m.in. corocznymi sprawozdaniami rzecznika finansowego – mówi Łukasz Brajczewski, dyrektor Departamentu Leasingów, TUiR Warta SA.

Akcja Profesjonalni Kierowcy ma na celu promocję bezpieczeństwa na drogach, budowanie pozytywnego wizerunku kierowcy zawodowego oraz dotarcie do społeczeństwa z informacją o istotnej roli branży transportowej w budowaniu polskiego PKB.

Profesjonalny Kierowca z punktu widzenia ubezpieczeń to taki kierowca, który nie powoduje szkód lub powoduje ich mało i są niewielkiej wartości. To również kierowca, który potrafi w odpowiedni sposób zabezpieczyć pojazd po wypadku i zapobiec zwiększaniu się strat – tłumaczy Błażej Szczerba, wiceprezes zarządu MJM Brokers.

Jesteśmy dumni, że po raz kolejny znaleźliśmy się w gronie partnerów akcji Profesjonalni Kierowcy. Nasza firma od niemal stu lat jest związana z branżą transportową na całym świecie. Jesteśmy świadomi wyzwań, przed jakimi stoi branża, dlatego uważamy inicjatywy takie jak Profesjonalni Kierowcy za ważne i potrzebne. Phillips od zawsze na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo, jest to wpisane w naszą misję. Cieszymy się, że jako producent złączy elektrycznych i pneumatycznych, kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa, możemy przekazać innym swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji razem z innymi partnerami przyczyniamy się do rozwiązania jednego z problemów transportowych – niedoboru zawodowych kierowców – mówi Julita Mazurkiewicz, President of the Management Board Phillips Europe.

Podczas szkolenia na Autodromie Jastrząb uczestnicy mieli okazję przećwiczyć utrzymanie pojazdu w poślizgu na specjalnej płycie poślizgowej, a także prawidłowe podpinanie naczepy. Do dyspozycji uczestników zostały oddane także elektryczne samochody ciężarowe – Volvo FE ELECTRIC. Ponadto kursanci poznawali podstawy udzielania pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia oraz ogólne zasady transportu drogowego.

Continental po raz kolejny z przekonaniem wspiera akcję Profesjonalni Kierowcy. To unikalne przedsięwzięcie, które pozwala nam zbudować relacje ze szkolonymi kierowcami i przekazać najważniejsze wartości firmy. Jako partner akcji szczególną wagę przywiązujemy do aspektu bezpieczeństwa, od ponad 150 lat wpisanego w DNA naszej marki. Rola opon we współczesnym biznesie transportowym jest jednak o wiele bardziej złożona, dlatego podczas szkoleń będziemy zwracać uwagę również na aspekty ekonomiczne czy środowiskowe. Nowoczesne opony o wydłużonych przebiegach, wspierane innowacyjnymi rozwiązaniami cyfrowymi do zrównoważonego zarządzania flotami, to nasza kompleksowa odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi branża transportowa – dodaje Dariusz Wójcik, dyrektor generalny Continental Opony Polska.

Mamy świadomość, jak bardzo potrzebne i ważne są działania wspierające branżę transportową, poprzez edukację, podnoszenie umiejętności i kwalifikacji kierowców, w efekcie zaś zmianę wizerunku kierowcy zawodowego i wzrost zainteresowania podjęciem pracy w tym zawodzie. Jako największa firma leasingowa w Polsce chcemy oferować nie tylko najlepszej jakości usługi, ale również wspierać naszych klientów w rozwoju ich biznesu, dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem – mówi Piotr Gąska, dyrektor Transportu Ciężkiego w PKO Leasing.

W ramach programu co roku organizowanych jest kilkanaście szkoleń, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, w których bezpłatnie udział mogą wziąć osoby posiadające prawo jazdy kategorii C+E, które obecnie nie pracują jako kierowcy zawodowi. Dzięki programowi, kursanci zwiększają swoje umiejętności oraz szansę na znalezienie pracy w zawodzie. Do tej pory przeszkolonych zostało około 1200 osób, a ¾ z nich znalazło pracę w branży transportowej.

Na dobrym szkoleniu kierowców zyskujemy wszyscy. Przekłada się ono na poprawę bezpieczeństwa na drodze, a to z kolei – na mniejszą liczbę wypadków. Efekty odczuwają ubezpieczyciele, bo w ich efekcie spodziewają się niższej szkodowości, a także klienci, bo niska szkodowość przekłada się na niższe składki. Cieszymy się, że w ramach akcji Profesjonalni Kierowcy, możemy zachęcać do szkolenia się kierowców – mówi Leszek Ignaczewski, zastępca dyrektora ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Biurze Ubezpieczeń Korporacyjnych Ergo Hestii.

Poprzednie szkolenie praktyczne w ramach tegorocznej edycji odbyło się dzięki uprzejmości Partnera – Wielton. – Transport zmaga się obecnie z wieloma wyznaniami. Jednym z nich jest deficyt zawodowych kierowców, bez których branża ta nie może funkcjonować. Kierowcy są bowiem kluczowym ogniwem gwarantującym ciągłość łańcucha dostaw. W Polsce pracuje ok. pół miliona kierowców, ale jedna trzecia z nich zbliża się do wieku emerytalnego. To więcej niż przeciętnie w innych branżach. Szacuje się, że tylko w tym roku w Polsce może zabraknąć 200 tys. kierowców zawodowych. Dzięki akcji Profesjonalni Kierowcy, której jesteśmy partnerem, pomagamy zaktywizować osoby, które mają uprawnienia do wykonywania zawodu kierowcy, ale obawiają się z nim związać swoją przyszłość. Kierowca zawodowy to wymagająca profesja, na której spoczywa spora odpowiedzialność. W czasie szkoleń pokazujemy nowoczesne rozwiązania i przekonujemy, że jest to ścieżka kariery, która może być satysfakcjonująca. W Wieltonie nieustannie pracujemy nad doskonaleniem ergonomii pojazdów, co przekłada się również na bezpieczeństwo  – mówi Piotr Ogrodowicz, dyrektor handlowy Wielton S.A.

Kolejne szkolenie praktyczne w ramach programu odbędzie się jesienią. Najbliższy wykład teoretyczny online zaplanowany jest na 17 czerwca i będzie dotyczył obsługi i wykorzystania pojazdów terenowych oraz budowlanych FMX i FL. Zapisy ruszyły i dostępne są na stronie www.profesjonalni-kierowcy.pl.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *