Trzy razy więcej aut zniszczonych przez pogodę

Fatalna pogoda daje się we znaki właścicielom samochodów, którzy w tym roku szkody z ubezpieczeń komunikacyjnych zgłaszają aż o… 265 proc. częściej.

Jak wynika z analizy towarzystwa ubezpieczeniowego Compensa, pogoda nie oszczędza w tym roku majątków Polaków. Od stycznia do sierpnia 2021 r. burze, gradobicia, wichury, podtopienia i ulewy spowodowały, że liczba tzw. szkód katastroficznych wzrosła o 41 proc. w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku. – Wystarczyło osiem miesięcy tego roku, żeby przebić średnioroczną liczbę szkód z ostatnich pięciu lat aż o 45 proc. Nie da się więc ukryć, że 2021 r. negatywnie wyróżnia się pod względem częstotliwości zjawisk atmosferycznych prowadzących do zniszczeń. Nasze statystyki obejmują zarówno zgłoszenia w ramach ubezpieczeń domów i mieszkań, majątku małych i średnich przedsiębiorstw oraz polis rolnych i komunikacyjnych. Te ostatnie stanowią 12 proc. wszystkich trafiających do nas szkód katastroficznych – mówi Rafał Mosionek, zastępca prezesa firmy Compensa TU SA Vienna Insurance Group, odpowiedzialny m.in. za likwidację szkód.

Wśród wszystkich zdarzeń katastroficznych zniszczenia pojazdów są co prawda w mniejszości, ale to w tej kategorii wzrost liczby zgłoszeń jest największy. W porównaniu z 2020 r. właściciele samochodów i jednośladów likwidują szkody aż o 265 proc. częściej! Skutki fatalnej pogody najbardziej odczuwają mieszkańcy woj. małopolskiego – tu doszło aż do 46 proc. szkód komunikacyjnych, kwalifikowanych jako katastroficzne. To oznacza 1315 proc. wzrostu w porównaniu z ubiegłym rokiem! – Tylko w powiecie nowosądeckim i Krakowie zanotowaliśmy ponad dwukrotnie więcej niż w samym woj. śląskim. Spadek liczby szkód w porównaniu z 2020 r. zanotowaliśmy w tym roku tylko w trzech województwach: lubuskim, podlaskim i opolskim – dodaje Rafał Mosionek z Compensy.

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *