Tragiczny wypadek podczas Rajdu Śląska

Po tragicznym wypadku na czwartym odcinku specjalnym, w którym śmierć poniosła Agnieszka Pyra, pilotka Hondy Civic Type-R nr 40, organizatorzy Rajdu Śląska zadecydowali o przerwaniu zawodów. Wyniki po tym oesie uznano za końcowe.

Wypadek miał miejsce na najdłuższym, ponad 24-kilometrowym odcinku specjalnym piątej rundy mistrzostw Polski (RSMP). Na oesie Chybie z drogi wypadła Honda Civic Type-R załogi Tomasz Pyra i Agnieszka Pyra. Samochód uderzył w metalowe ogrodzenie w pobliżu jednego z budynków, w następstwie czego 39-letnia pilotka odniosła śmiertelne obrażenia. Na miejscu zdarzenia szybko pojawiły się zespoły ratunkowe, a kierowca w szoku został zabrany do szpitala na badania.

W następstwie tej tragedii komitet organizacyjny Rajdu Śląska podjął decyzję o zakończeniu zawodów. Następnie startujące w rajdzie załogi, kibice oraz organizatorzy zgromadzili się przed Stadionem Śląskim, na którym zlokalizowana była baza rajdu, i uczcili pamięć zmarłej pilotki minutą ciszy.

Zwycięzcami rajdu ogłoszono Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka (Skoda Fabia Rally2 Evo), którzy już po raz drugi triumfowali w tej imprezie. Z uwagi na krótki dystans, jaki został pokonany, załogi z czołówki klasyfikacji generalnej otrzymały 1/3 punktów.

W ramach Rajdu Śląska rozegrano także Rajd Mikołowsko-Żorski – rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Michał Rokita i Rafał Ślęczka (Renault Clio Sport) prowadzili w klasyfikacji regionalnego cyklu po trzech odcinkach i to im przyznano zwycięstwo w rajdzie. Za nimi uplasowali się Krzysztof Stańdo i Dariusz Grudziołek (Renault Clio Sport) oraz Kamil Kawalec i Sebastian Krzyżowski (Renault Clio RS). Także w tym przypadku zawodnikom przyznano 1/3 punktów do klasyfikacji mistrzostw.

Wyniki Rajdu Śląska – 5. rundy ProfiAuto RSMP

1. Marczyk/Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2 evo) 23:42,1 s

2. Wróblewski/Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo) +16,8 s

3. Grzyb/Poradzisz (Skoda Fabia Rally2 evo) +18,9 s

4. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +20,5 s

5. Chuchała/Rozwadowski (Skoda Fabia Rally2 evo) +22 s

6. Płachytka/Nowaczewski (Skoda Fabia Rally2 evo) +30,6 s

7. Lubiak/Dachowski (Skoda Fabia Rally2 evo) +49,7 s

8. Kasperczyk/Syty (Volkswagen Polo GTI R5) +52,2 s

9. Kołtun/Pleskot (Ford Fiesta Rally2) +57,5 s

10. Kotarba/Kotarba (Citroen C3 Rally2) +1:06,5 s

Tomasz Szmandra
Zdjęcie: Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *