Tragedia podczas testów przed Rajdem Chorwacji

W 2012 roku podniósł się po makabrycznym wypadku podczas Targa Florio, bardzo podobnym do kraksy Roberta Kubicy. Zginął wtedy jego pilot i przyjaciel Gareth Roberts. Przez kolejne lata Craig Breen dobijał się do czołówki WRC. W lutym za kierownicą fabrycznego Hyundaia zajął drugie miejsce w Szwecji, ale testy przed Rajdem Chorwacji przerwały wszystko…

Podczas testów przed czwartą rundą tegorocznych mistrzostw świata prowadzony przez 33-letniego Breena Hyundai i20 WRC wypadł z trasy w okolicach miejscowości Lobor i lewą stroną uderzył w drewniane ogrodzenie. Jedna z belek przebiła samochód i dostała się do kabiny, powodując śmiertelne obrażenia u kierowcy. Pilot James Fulton nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Craig Breen urodził się 2 lutego 1990 roku w Waterford na południowym wschodzie Irlandii. Rajdową karierę rozpoczął w 2007 roku od startów w regionalnych rajdach. W sezonie 2009 zadebiutował w mistrzostwach świata i wraz z Garethem Robertsem sięgnął po zwycięstwo w cyklu Ford Fiesta Sporting Trophy. Dwa lata później Breen i Roberts wygrali rywalizację w młodzieżowym cyklu WRC Academy. Niestety, w 2012 roku podczas Rajdu Targa Florio, rozgrywanej na Sycylii rundy IRC na Sycylii, Peugeot 207 S2000 prowadzony przez Breena wpadł na krawędź metalowej bariery ochronnej, która przebiła pojazd od strony pilota. Wypadek był niemal kopią incydentu z poprzedniego roku, w którym ciężkie obrażenia odniósł Rober Kubica, jednak tym razem z tragicznym finałem. Pilot i przyjaciel kierowcy, Gareth Roberts zginął na miejscu z powodu odniesionych obrażeń. Tragedia mocno wstrząsnęła Breenem, który jednak z nowym pilotem dokończył sezon i ostatecznie triumfował w cyklu SWRC dedykując sukces Robertsowi…

Podczas swojej kariery Craig Breen wziął udział w 224 rajdach, w tym 82 rundach mistrzostw świata (WRC) w których dziewięciokrotnie stawał na podium. Oprócz tego 36 razy startował w rajdach zaliczanych do mistrzostw Europy (FIA ERC), odnosząc w nich 5 zwycięstw.

Warto dodać, że sympatyczny Irlandczyk czterokrotnie brał udział w Rajdu Polski. Pierwszy raz na mazurskich szutrach rywalizował w sezonie 2013 za kierownicą Peugeota 207 S2000. Dwukrotnie korzystał z samochodu WRC (2016 i 2017) i raz z rajdówki klasy R5 (2021), kiedy to zajął piąte miejsce. Polscy kibice mieli okazję spotkać go w Mikołajkach także w 2015 roku, kiedy to podczas naszej sztandarowej imprezy Craig Breen był ekspertem radia rajdowego WRC.

Tomasz Szmandra
Fot. WRC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *