Toyota z kolejnym rekordem sprzedaży hybryd

Toyota pobiła swój kolejny rekord w sprzedaży samochodów hybrydowych. Koncern dostarczył klientom już 8 milionów aut spalinowo-elektrycznych licząc od 1997 r., czyli debiutu modelu Prius.

Dziś hybrydy na drogach nie są niczym niezwykłym, ale jeszcze dwie dekady temu większość aut tego typu było pojazdami eksperymentalnymi. Prototyp pierwszej Toyoty Prius z 1995 r. nie chciał jeździć. Rozwiązanie problemu zajęło inżynierom japońskiej marki 49 dni. Jak wspomina członek rady nadzorczej Toyoty Takeshi Uchiyamada: „Pracowaliśmy codziennie do późnych godzin, ponieważ nie mięliśmy pojęcia, gdzie popełniliśmy błąd. W końcu udało nam się zmusić samochód do jazdy w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, ale auto pokonało tylko 500 m”.

Teraz Toyota oferuje modele spalinowo-elektryczne w każdej kategorii pojazdów. Do wyniku 8 mln egzemplarzy zostały też wliczone hybrydy typu plug-in oraz samochody marki Lexus.

Toyota wylicza, że jej hybrydy przyczyniły się do zaoszczędzenia 22 mln litrów paliwa, a także do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 58 mln ton. Toyota bije kolejne rekordy sprzedaży hybryd w szybkim tempie. Wynik 7 mln egzemplarzy został ustanowiony 10 miesięcy, a 6 mln sztuk 20 miesięcy temu.