Toyota przejęła Daihatsu

Toyota Motor Corp. oraz Daihatsu Motor Co., Ltd. podpisały porozumienie dotyczące całkowitego przejęcia. Największy producent pojazdów posiada obecnie 51% udziałów Daihatsu. Sfinalizowanie transakcji nastąpi w sierpniu tego roku poprzez wymianę akcji.

Wspólny plan działania będzie dotyczyły przede wszystkim małych samochodów. Jak można przeczytać w oświadczeniu firmy: „W ramach współpracy oba przedsiębiorstwa wykorzystają swoje mocne strony dla obopólnej korzyści i zrównoważonego wzrostu. Przyczyni się to do wzmocnienia wartości obu marek„.

W ramach zacieśniającej się współpracy Toyota oraz Daihatsu będą wymieniać się doświadczeniami oraz dzielić technologiami. Wszystko po to, aby zwiększyć konkurencyjność produktów i wdrożyć działania w nowych obszarach z dużym potencjałem.

Obie firmy zachowają osobne linie modelowe. Zostaną one dopasowane do preferencji klientów i specyfiki konkretnej marki. Daihatsu zajmie się małymi pojazdami zarówno Toyoty, jak i swoimi. Będzie koncentrować się na grupach klientów, w których ma już wyrobioną dobrą pozycję. Dodatkowo firma będzie doskonalić procesy związane z planowaniem produktów i rozwojem technologicznym.

Planem szerokiej współpracy jest udostępnianie sobie nawzajem infrastruktury na rynkach rozwijających się. Daihatsu będzie odpowiadać za zwiększenie wydajności i elastyczności w dziedzinie rozwoju, zaopatrzenia i procesów produkcji. Natomiast Toyota będzie wspierać partnera w sprzedaży pojazdów na terenie Japonii, udostępniając swoją sieć dystrybucji oraz dzieląc się strategią sprzedaży.

Źródło: Toyota