Terra 360 naładuje „elektryka” w kwadrans

ABB wprowadza na rynek innowacyjną stację do ładowania pojazdów elektrycznych typu „all-in-one”. Model Terra 360 o mocy maksymalnej 360 kW umożliwia pełne naładowanie praktycznie każdego samochodu elektrycznego w czasie do 15 minut.

To stacja modułowa, z której – dzięki dynamicznemu zarządzaniu obciążeniem – może korzystać do czterech pojazdów jednocześnie. Oznacza to, że kierowca nie będzie musiał czekać na swoją kolej, jeśli już ktoś korzysta z ładowarki. Wystarczy, że podepnie się do innej wtyczki. Ładowarka zapewnia 100 km dodatkowego zasięgu po ładowaniu krótszym niż 3 minuty. Stacja będzie dostępna w sprzedaży na rynku europejskim od końca 2021 roku, a w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej oraz regionach Azji i Pacyfiku − od 2022 roku.

Rozwiązanie dla stacji paliw

Urządzenie zajmuje mniej miejsca przy znacznie większej mocy i posiada szereg funkcjonalności ułatwiających obsługę. To duży, technologiczny skok. Pełne naładowanie baterii w ciągu kwadransa lub doładowanie w ciągu kilku minut to argument, który powinien przekonać sceptyków. To świetne rozwiązanie m.in. dla stacji paliw, pozwalające w łatwy sposób zaadoptować ładowarkę bez uszczerbku dla funkcjonalności obiektu, czy też dla miejsc obsługi podróżnych (MOP), gdzie będziemy mogli szybko doładować baterie i po chwili kontynuować podróż. Stacja wyróżnia się przy tym atrakcyjnym wyglądem. Może stanowić element nowoczesnej przestrzeni bez zaburzania układu architektonicznego – powiedział Krzysztof Marat, odpowiedzialny za rozwój biznesu elektromobilności ABB w Polsce.

Innowacyjny system świetlny Terra 360 prowadzi użytkownika przez proces ładowania i pokazuje stan naładowania (SoC) baterii pojazdu oraz czas pozostały do zakończenia sesji. Ładowarka jest również przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiada ergonomiczny system obsługi kabli, który pomaga kierowcom w szybkim podłączeniu się do urządzenia. Co więcej, stację można personalizować. Klienci mogą nadać jej indywidualny charakter poprzez foliowanie lub zmianę koloru pasków świetlnych LED. Istnieje również możliwość dołączenia zintegrowanego 27-calowego ekranu reklamowego do odtwarzania filmów i zdjęć.

Rządy na całym świecie tworzą programy promujące pojazdy elektryczne i sieci ładowania, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Zapotrzebowanie na infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, a w szczególności na stacje ładowania, które są szybkie, wygodne i łatwe w obsłudze, jest przez to większe niż kiedykolwiek. Terra 360, z jej opcjami ładowania dopasowanymi do różnych potrzeb, jest kluczem do zaspokojenia tego popytu i przyspieszenia popularyzacji elektromobilności na całym świecie – powiedział Frank Muehlon, dyrektor globalnego biznesu elektromobilności ABB.

W Europie jeszcze w tym roku

Ładowarki Terra 360 przeznaczone są nie tylko dla stacji paliw i obiektów handlowych, gdzie korzystać z nich mogą użytkownicy aut osobowych. To również optymalne rozwiązanie dla samochodów flotowych, dostawczych i ciężarowych, które właścicielom dają elastyczność (ładowanie w nocy lub szybkie uzupełnienie energii w ciągu dnia). Ponieważ urządzenia zajmują niewielką powierzchnię, można je instalować na małych zajezdniach lub na parkingach, gdzie ilość miejsca jest ograniczona.

Terra 360 będzie dostępna w sprzedaży na rynku europejskim od końca 2021 roku, a w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej oraz regionach Azji i Pacyfiku − od 2022 roku.

ABB jest światowym liderem w obszarze infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Firma oferuje kompletne rozwiązania ładowania i elektryfikacji dla samochodów i autobusów elektrycznych oraz hybrydowych, samochodów dostawczych, ciężarówek, statków i kolei. ABB weszła na rynek elektromobilności w 2010 roku i od tamtej pory sprzedała ponad 460 tys. ładowarek na ponad 88 rynkach, z czego 21 tys. szybkich ładowarek DC i 440 tys. ładowarek AC.

Ładowarki ABB dużej mocy są już stosowane na całym świecie dzięki partnerstwom z międzynarodowymi operatorami systemów ładowania, takimi jak IONITY czy Electrify America.

Źródło: ABB/ORPA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *