Tak prezentuje się nowa Kia EV9

Kia Corporation ujawniła szczegóły dotyczące modelu EV9 – nowego flagowego elektrycznego SUV-a z trzema rzędami siedzeń, który ma być liderem transformacji marki w dostawcę zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności.

Futurystycznie stylizowany model mierzy prawie 5 metrów długości, a w dobrze przeszklonej kabinie pasażerskiej znajdzie się miejsce nawet dla siedmiu osób. Kia zamierza oferować w EV9 warunkową jazdę autonomiczną na poziomie 3, dostępną w wersji GT-Line z systemem Highway Driving Pilot (HDP). Zasięg na jednym ładowaniu w cyklu mieszanym ma wynosić ponad 541 km, a dzięki funkcji ultraszybkiego ładowania prądem o napięciu 800 V zaledwie 15 min. wystarczy do zwiększenia zasięgu o 239 km.

Kia EV9 została skonstruowana na modułowej płycie podłogowej Electric Global Modular Platform (E-GMP). Do licznych nowości z zakresu rozwiązań technologicznych należy system Highway Driving Pilot (HDP – Asystent jazdy autostradą), który w przyszłości będzie oferowany na wybranych rynkach do EV9 w wersji GT-Line. System ten umożliwi warunkową jazdę autonomiczną na poziomie 3. Wraz z EV9 debiutuje również Kia Connect Store, za pośrednictwem którego klienci mogą kupować nowe cyfrowe elementy wyposażenia, co daje im elastyczność w doborze potrzebnych funkcji i możliwość ulepszania EV9 w dowolnym momencie za pomocą aktualizacji Over-the-Air (OTA).

Flagowy, elektryczny SUV marki Kia ma rozstaw osi wynoszący 3100 mm, do wyboru są 21-, 20- lub 19-calowe obręcze kół. Długość nadwozia wynosi 5010 mm, szerokość 1980 mm, a wysokość4 1755 mm. Kia EV9 prezentuje nowoczesną stylistykę, zachowując przy tym charakter poprzenich elektrycznych modeli tej marki.

Na przód EV9 składają się proste, wyraźne linie i gładkie powierzchnie, które w równym stopniu emanują pewnością siebie, jak i spokojem. Charakterystyczna dla EV9 tzw. cyfrowa twarz tygrysa, zaakcentowana przez „cyfrowy grill oświetleniowy”5 oraz pionowe reflektory, nadaje autu futurystycznego wyglądu. Na „Digital Tiger Face” składają się również dwa skupiska małych lamp, po jednym obok każdego reflektora. Innowacyjne światła do jazdy dziennej „Star Map LED” w EV9 są elementem wyrafinowanego, animowanego wzoru oświetlenia, który będzie charakteryzował „cyfrową twarz tygrysa” w przyszłych modelach elektrycznych marki Kia.

Oprócz standardowego modelu, Kia zaprezentowała również EV9 w wersji GT-Line. Usportowiona odmiana charakteryzuje się jeszcze większą estetyką i dbałością o detale, którymi odróżnia się od EV9 w standardowych wersjach. Inne są przedni i tylny zderzak, koła i relingi dachowe w czarnym kolorze. Warto zauważyć, że odmiana GT-Line jest wyposażona w ekskluzywny „cyfrowy grill oświetleniowy”, który dodaje autu dynamiki i wyrafinowania. Warto podkreślić, że współczynnik oporu aerodynamicznego nadwozia, wynosi zaledwie 0,28.

Kia EV9 oferuje szereg konfiguracji ustawienia foteli, aby zaspokoić różnorodne potrzeby użytkowników. Do wyboru są wersje siedmio- i sześciomiejscowa oraz różne konfiguracje foteli w drugim rzędzie (łącznie – cztery)6. Fotele pierwszego rzędu są fotelami relaksacyjnymi i zapewniają wygodną pozycję podczas odpoczynku w podróży. Po raz pierwszy wśród samochodów elektrycznych sprzedawanych na wielu rynkach, Kia EV9 oferuje do wyboru aż cztery opcje siedzeń drugiego rzędu – 3-osobową kanapę, niezależne fotele podstawowe, fotele typu relaksacyjnego i dwumiejscowe fotele obrotowe.3

Wyposażona w fotele relaksacyjne w drugim rzędzie, Kia EV9 umożliwia pasażerom pierwszego i drugiego rzędu siedzenie twarzą do siebie podczas np. ładowania. Fotele obrotowe w drugim rzędzie, które obracają się o 180 stopni, umożliwiają rozmowę z osobami siedzącymi w trzecim rzędzie. Pasażerowie trzeciego rzędu mają do dyspozycji porty ładowania urządzeń mobilnych oraz uchwyty na kubki.

Kia EV9 jest pierwszym modelem w trzyetapowej strategii marki, dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Zapoczątkowane w jej wypadku stopniowe wycofywanie skóry oraz obowiązkowe zastosowanie we wszystkich nowych modelach marki Kia dziesięciu ekologicznych elementów i ciągłe zwiększanie udziału biomateriałów, takich jak kukurydza, trzcina cukrowa i oleje naturalne są jedynie początkiem drogi w kierunku zrównoważonej mobilności. Celem jest zwiększenie do 20 procent udziału tworzyw sztucznych, pochodzących z recyklingu do 2030 roku.

Kia EV9 zadebiutuje już pod koniec marca podczas wystawy Seul Mobility Show 2023, a na początku kwietnia zostanie zaprezentowana na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Nowym Jorku. Przedsprzedaż tego modelu w Korei Południowej rozpocznie się w drugim kwartale roku, natomiast do salonów sprzedaży (na wybranych rynkach) auto trafi w drugiej połowie roku.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *