Stellantis – nowe porządki

Nazwa nowego koncernu Stellantis stopniowo zastępuje w Polsce dotychczasowe określenia spółek należących do Grupy PSA. Jak podaje Instytut „Samar”, nadal nie wiadomo natomiast, kiedy taki sam proces obejmie firmę FCA Poland, która także wchodzi w skład Grupy Stellantis.

W ramach upraszczania struktury formalno-prawnej Grupy Stellantis w Polsce, od 1 października spółki dystrybucyjne Peugeot Polska, Citroen Polska i Opel Poland zostały połączone w jeden podmiot – Stellantis Polska. Nowa nazwa objęła zatem trzy marki wchodzące dotychczas w skład Groupe PSA. Jak stwierdził w rozmowie z IBRM „Samar” Wojciech Osoś, odpowiedzialny za PR Stellantisa w naszym kraju, jest to czysto formalna zmiana i nie ma wpływu na zatrudnienie czy na sprzedaż aut poszczególnych marek.

To jednak nie jedyna zmiana w nazewnictwie. Zarządy Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland podjęły decyzję o połączeniu spółek i utworzeniu wspólnej pod nazwą Stellantis Gliwice. – Trwa, zaplanowany na kilka najbliższych miesięcy, proces jej formalnej rejestracji. Połączenie spółek planowane jest na 3 stycznia 2022 – mówi Agnieszka Brania, rzeczniczka fabryk Stellantis w Polsce. Pod skrzydła nowej firmy trafią: dotychczasowa fabryka Opla w Gliwicach, nowobudowany zakład samochodów dostawczych w Gliwicach, fabryka silników w Tychach oraz tzw. Centrum Usług Wspólnych.

Co ciekawe, zmiana nazw spółek na Stellantis obejmuje obecnie w naszym kraju tylko te należące do Grupy PSA (w tym Opla). Wchodząca w skład koncernu Stellantis spółka FCA Poland, sprzedająca m.in. Fiaty, Jeepy i Alfy Romeo, na razie nie zmienia nazwy. FCA Poland pozostaje także oficjalnym oznaczeniem producenta Fiatów 500 i Lancii Ypsilon w Tychach. Swojej starej nazwy nie zmienia również fabryka silników FCA Powetrain Poland w Bielsku-Białej.

Powstały w styczniu tego roku z połączenia grup PSA i FCA koncern Stellantis to potencjalnie czwarty co do wielkości producent samochodów na świecie. W jego skład wchodzą takie marki jak: Peugeot, Citroen, DS Automobiles, Opel, Alfa Romeo, Fiat, Jeep, RAM, Dodge czy Maserati.

Koncern ma fabryki w ponad 30 krajach i sprzedaje samochody i towarzyszące im usługi na ponad 130 rynkach.

Źródło: IBRM „Samar”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *