Shell i Volkswagen napędzają rozbudowę infrastruktury ładowania

Shell i Grupa Volkswagen oddały do użytku pierwszą innowacyjną stację ładowania Elli Flexpole w Getyndze. Stacja o mocy 150 kW jest wyposażona w unikatowy system magazynowania energii w akumulatorach, co pozwala korzystać z niej po podłączeniu do sieci niskiego napięcia. Dzięki temu stacje ładowania mogą być instalowane niemal wszędzie, a rozbudowa sieci może zostać przyspieszona. W planie są kolejne takie obiekty w Europie.

Firmy Shell i Volkswagen wspólnie dążą do rozbudowy infrastruktury ładowania dla samochodów elektrycznych. Stacja ładowania Elli, spółki należącej do Grupy Volkswagen, posiada unikatowy system magazynowania energii w akumulatorach. Może być montowana w miejscach z dostępem jedynie do sieci niskiego napięcia.

Dzięki stacjom ładowania Elli Flexpole firmy Volkswagen możemy wnieść istotny wkład w rozbudowę infrastruktury ładowania. I to w miejscach, w których w innym przypadku trudno byłoby o szybkie ładowanie. Shell jest już jednym z największych dostawców infrastruktury ładowania w domu, w pracy, w miastach z wykorzystaniem latarni i na naszych stacjach paliw. Chcemy zrobić to, co do nas należy, aby umożliwić klientom przejście na pojazdy elektryczne, a tym samym zmniejszyć emisję CO2 w sektorze transportu” – mówi Tobias Bahnsen, szef Shell E-Mobility na Niemcy, Austrię i Szwajcarię.

Szybka rozbudowa infrastruktury ładowania jest warunkiem koniecznym do rozwoju elektromobilności. Mamy tu swój wkład w postaci takich innowacji jak stacje szybkiego ładowania Elli Flexpole. Stację można ustawić niemal wszędzie, a przy tym bardzo szybko. Cieszymy się, że znaleźliśmy w Shell silnego partnera, który podobnie jak my chce rozbudować sieć ładowania w Niemczech i całej Europie” – dodaje Simon Löffler, CCO w Elli.

Rząd Niemiec postawił sobie za cel, aby do 2030 roku kierowcy samochodów elektrycznych mieli do dyspozycji co najmniej milion punktów ładowania. Jak podaje Federalna Agencja Sieci, w ubiegłym roku liczba punktów ładowania wzrosła o ok. 30 procent – o około 21 000 do łącznej liczby ponad 80 000. Z tego około 67 000 to standardowe punkty ładowania, a około 13 000 – o dużej mocy. Szybsza rozbudowa sieci szybkiego ładowania jest opóźniona ze względu na konieczność zastosowania specjalnych transformatorów, których czas dostawy jest obecnie wydłużony. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że około 900 niemieckich operatorów systemów dystrybucyjnych ma różne wymagania dotyczące transformatorów.

Dzięki rozwiązaniu Elli Flexpole, jedna z największych przeszkód w rozbudowie może zostać pokonana. Ładowarki Flexpole mogą być podłączone do sieci niskiego napięcia dzięki zintegrowanemu systemowi akumulatorów magazynujących energię, bez konieczności stosowania specjalnego transformatora lub kosztownych prac budowlanych. W rezultacie czas instalacji jest znacznie krótszy. Jednocześnie stacje ładowania Flexpole umożliwiają uzyskanie mocy ładowania do 150 kW. To oznacza, że w zależności od pojazdu, w ciągu 10 minut można wydłużyć zasięg samochodu nawet o 160 km.

Shell rozbudowuje sieć ładowania w Niemczech

Shell dąży do tego, aby do 2050 roku stać się firmą o neutralnym bilansie emisji CO2 netto. Jednym z ważnych elementów strategii dla osiągnięcia tego ambitnego celu jest rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. W 2017 roku firma przejęła spółkę NewMotion, wówczas największego w Europie dostawcę usług ładowania, który później został przemianowany na Shell Recharge Solutions. W 2019 roku Shell rozpoczął budowę stacji szybkiego ładowania Shell Recharge na stacjach paliw Shell. W 2021 roku Shell przejął berliński startup ubitricity, który umożliwia ładowanie z latarni na ulicy, a ostatnio także spółkę SBRS GmbH, wiodącego dostawcę rozwiązań w zakresie infrastruktury ładowania dla elektrycznych aut dostawczych. W 2022 roku Shell otworzył pierwsze stacje szybkiego ładowania Shell Recharge na parkingach przy supermarketach REWE i PENNY. Ponadto Shell ściśle współpracuje z IONITY, spółką joint venture Audi, BMW, Daimlera, Forda, Hyundaia, Porsche i Volkswagena, w celu utworzenia stacji szybkiego ładowania wzdłuż autostrad w krajach europejskich.

Shell chce zainstalować na całym świecie do 2025 roku ponad 500 tys. punktów ładowania i 2,5 mln do 2030 roku.

Technologia Grupy Volkswagen

Volkswagen Group Technology łączy działania Grupy w obszarach akumulatorów, ładowania i komponentów oraz wspiera marki Grupy jako wewnętrzny dostawca technologii wraz ze swoimi spółkami zależnymi PowerCo (akumulatory) i Elli (ładowanie i energia). Dzięki sieci marki Elli zajmującej się ładowaniem i mobilnością Grupa zapewnia dostęp do największej w Europie sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Klienci mogą ładować swoje samochody w ponad 500 000 punktach ładowania u około 950 dostawców w 28 krajach.

Celem Grupy Volkswagen jest zdobycie pozycji wiodącego dostawcy inteligentnego ekosystemu ładowania i energii. Do 2025 roku powstanie globalna sieć obejmująca łącznie 45 000 punktów szybkiego ładowania o mocy do 350 kW. Do końca 2022 roku Grupa podłączyła już do sieci łącznie około 15 000 punktów szybkiego ładowania ze swoimi spółkami zależnymi IONITY, Ewiva oraz partnerami strategicznymi BP i Iberdrola w Europie, Electrify America w USA i CAMS w Chinach. Do końca 2023 roku w Europie ma być dostępnych około 10 000 punktów ładowania o dużej mocy, a na całym świecie nawet 25 000.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *