Shell uruchamia kolejne stacje LNG

Przedstawiciele firmy Shell poinformowali, że należąca do koncernu sieć stacji LNG dla samochodów ciężarowych, licząca obecnie w Polsce 5 placówek, w tym roku powiększy się o obiekt we Wrześni. To nie koniec, bo w 2023 roku powstanie kolejna taka stacja w Gliwicach.

Zdaniem kierownictwa polskiego oddziału firmy, rozwój rynku w naszym kraju zależeć będzie przede wszystkim od rządowego wsparcia dla firm transportowych, tak aby zakup i eksploatacja pojazdów ciężarowych zasilanych LNG, mógł być konkurencyjny względem tradycyjnego napędu spalinowego.

Od jakiegoś czasu Shell korzysta już z ciężarówek LNG do transportu paliw na swoje stacje. Dwie pierwsze cysterny jeżdżą na południu Polski. Zdaniem przedstawicieli firmy, następny krok to bio-LNG, choć tu na razie nie ma konkretnych planów dotyczących polskiego rynku, w przeciwieństwie do takich krajów jak Niemcy czy Niderlandy.

To przejście z produktu niskoemisyjnego na zeroemisyjny, czy nawet o ujemnej emisyjności, więc z pewnością będzie to naturalny kierunek rozwoju, będziemy przyglądać się, kiedy tego typu rozwiązania będzie można zastosować również w naszym kraju – powiedział Piotr Kuberka, prezes Shell Polska.

W jego ocenie, popyt na LNG na polskich stacjach ze strony transportu rośnie dość dynamicznie, mimo że ostatnie wzrosty cen gazu ziemnego spowodowały, że nie jest on już tak konkurencyjny cenowo w porównaniu do diesla. – Jednak długofalowo w rozwoju tego rynku wiele zależeć będzie od rządowego wsparcia dla firm transportowych, tak aby zakup i eksploatacja pojazdów ciężarowych zasilanych LNG mogły być konkurencyjne względem tradycyjnego napędu spalinowego – dodał Kuberek.

Holendersko-brytyjski koncern Shell to największa firma paliwowa na świecie. W Polsce jest obecny od 1992 roku i jest czwartym pod względem wielkości operatorem stacji paliw – na koniec 2021 roku firma zarządzała siecią 437 stacji.

(red) Źródło: ORPA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *