Robert Kubica w Prema ORLEN Team

Wreszcie poznaliśmy plany Roberta Kubicy na sezon 2022. Poza rolą kierowcy rezerwowego i testowego w zespole Alfa Romeo Racing ORLEN w Formule 1, Polak wystartuje w pełnym cyklu World Endurance Championship, czyli Długodystansowych Mistrzostwach Świata. Kubica będzie reprezentował barwy Prema ORLEN Team.

Kubica ma za sobą udany debiutancki sezon w wyścigach długodystansowych. W październiku, wraz z kolegami z zespołu ORLEN Team WRT, triumfował w European Le Mans Series. Wygraną w europejskim cyklu okrasił trzema zwycięskimi rundami. Natomiast w październiku wystartował w dwóch rundach sezonu FIA WEC w Bahrajnie w barwach High Class Racing. Dzięki jego świetnej postawie duński zespół dwukrotnie stanął na najniższym stopniu podium w klasie ProAm. Wcześniej krakowianin zaliczył dwa wyścigi Formuły 1 na torach Monza i Zandvoort, zastępując chorego na COVID-19 Kimie’ego Raikkonena.

W World Endurance Championship w tegorocznym sezonie Kubica pojedzie w sześciu wyścigach na trzech kontynentach – w tym między innymi w legendarnym 24-godzinnym wyścigu w Le Mans czy rozgrywanej na dystansie 1000 mil rywalizacji w amerykańskim Sebring. Podczas swojego debiutu w ubiegłorocznym dobowym maratonie na Circuit de la Sarthe Polak był bliski zwycięstwa w klasie LMP2, jednak na przeszkodzie stanęła mu awaria samochodu na ostatnim okrążeniu.

Współpracę z Robertem Kubicą traktujemy jako projekt sportowy, ale też długofalową inwestycję. Polski kierowca nie tylko odnosi sukcesy w najważniejszych seriach wyścigowych i daje radość kibicom motorsportu. Przede wszystkim buduje on rozpoznawalność marki ORLEN na całym świecie, co od kilku lat przekłada się wymiernie na nasze wyniki sprzedażowe. Ekwiwalent reklamowy z transmisji w wyścigach na torach Formuły 1 w poprzednim sezonie wyniósł aż 550 mln zł. Występy Roberta i zespołu Prema ORLEN Team w tak prestiżowej serii wyścigów długodystansowych to kolejna okazja do wzmacniania naszej globalnej wartości biznesowej – mówi Adam Burak, członek zarządu PKN ORLEN ds. Komunikacji i Marketingu.

Prema, która zadebiutuje w wyścigach długodystansowych, może się pochwalić wybitnymi sukcesami w najważniejszych juniorskich seriach samochodów jednomiejscowych. W dwóch ostatnich sezonach zdobywał mistrzostwo Formuły 2 zarówno wśród kierowców, jak i zespołów. Obok Kubicy wystąpią Szwajcar Louis Delétraz i Włoch Lorenzo Colombo.

Bardzo cieszę się z faktu, że mogę dołączyć do Prema ORLEN Team. Ścigałem się już z nimi w Formule 3 Euro Series 2003. Mimo tego, że w poprzednim sezonie rywalizowałem w Bahrajnie czy w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, traktuję to jako nowe wyzwanie dla mnie i całego zespołu. Cieszę się, że będę startować razem z Louisem, którego dobrze znam, i z Lorenzo. Nie mogę się już tego doczekać. Na pewno będzie to wymagało ode mnie dużo pracy i poświęcenia – powiedział Kubica.

Polak ścigał się barwach włoskiego zespołu w swoim pierwszym sezonie w Formule 3 Euro Series. Najpierw z powodu kontuzji opuścił trzy rundy, ale później – w debiucie na ulicznym torze Norisring w Norymberdze – odniósł sensacyjne zwycięstwo.

Prema ORLEN Team będzie rywalizował w klasyfikacji generalnej oraz przede wszystkim w klasie LMP2, do której zgłosiło się aż 15 załóg, czyli o 4 więcej niż rok temu. W tej kategorii, oprócz Kubicy, wystartuje także kilku innych byłych kierowców Formuły 1, m.in. Felipe Nasr, Sebastien Bourdais, Felipe Albuquerque, Esteban Gutierrez (w polskim zespole Inter Europol Competition) oraz Antonio Felix da Costa.

Tekst: Tomasz Szmandra
Zdjęcia: Orlen Team

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *