Renault Symbioz – nowa era rodzinnego samochodu

Blisko 60 lat po debiucie rynkowym Renault 16 i 40 lat po Espace, modelu z nadwoziem o długości 4,25 m mieszczącym nawet 7 osób, Renault zaprezentowało model Symbioz, wpisujący się w długą tradycję rodzinnych samochodów francuskiej marki.

Renault 16 z założenia zostało zaprojektowane jako samochód uniwersalny, co miało go wyróżniać na tle konkurencji. W 1965 roku jego nadwozie było nowością: tylna pokrywa zapewniała dostęp do bagażnika, a modułową tylną kanapę można było ustawić w położeniu… „rodzina wyjeżdża na wakacje”. Na tamte czasy był to niezwykle uniwersalny samochód. Trafił w potrzeby rodzin szukających samochodu, który będzie potrafił się dostosować do ich wymagań i zachodzących zmian społecznych.

Od tamtego czasu Renault proponuje kolejne innowacje w segmencie rodzinnych samochodów, idące z duchem czasu. Tak było w latach 80. z modelem Espace. Była to prawdziwa rewolucja – auto o nadwoziu jednobryłowym i możliwościach zmiany aranżacji wnętrza niespotykanych w tamtej epoce. W latach 90. marka zaproponowała kolejny hit – model Scenic, pierwszy kompaktowy van. Wnętrze zostało zaprojektowane z myślą o zapewnieniu komfortu wszystkim pasażerom.

Nowy model również ma zmienną pojemność bagażnika i wnętrza w zależności od potrzeb użytkowników, jest wyposażony w użyteczne technologie i kompaktowe wymiary przystosowane do jazdy po mieście. Symbioz przejmuje geny swoich poprzedników i sięga po receptę na uniwersalny samochód, by dostosować go do potrzeb naszych czasów. Nowy Renault poprzez swoją stylistykę zgodną z nowym kanonem marki podkreśla ciągłość z niedawno wprowadzonymi modelami: Scenic E-Tech 100% electric i Captur.

To, co najlepsze w segmencie C

Symbioz łączy to, co najlepsze w samochodach Renault z segmentu C w zakresie modułowości, mobilnych technologii i wydajności. To kwintesencja know-how marki i inteligentnych rozwiązań, które służą zapewnieniu komfortu użytkowania samochodu i na krótkich, i na długich trasach. Model jest więc kierowany do szerokiej grupy odbiorców. Przede wszystkim do rodzin, które szukają przestronnego, nowoczesnego i wydajnego samochodu o modułowym wnętrzu. Ale także do klientów flotowych, zainteresowanych przejściem na elektryki i modelami o rozsądnym poziomie kosztów TCO.

Symbioz ma umocnić pozycję marki w dolnej części segmentu, między Capturem a Australem. Nowy model o długości nadwozia 4,41 m uzupełni ofertę hybryd E-Tech, która składa się obecnie z Arkany (4,57 m) i Australa (4,51 m), oraz ofertę E-Tech 100% electric z modelami Megane i Scenic E-Tech 100% electric. Renault będzie w ten sposób dysponować strategiczną ofertą, która spełni pełen wachlarz potrzeb klientów dzięki dwóm gamom zbudowanym na dedykowanych platformach.

Bagażnik o pojemności maksymalnej 624 litrów, zaskakującej jak na samochód o tej długości, można dostosować do potrzeb dzięki przesuwnej tylnej kanapie, która po złożeniu tworzy płaską podłogę. Również i pod tym względem Symbioz plasuje się w czołówce segmentu. To atut, który udało się uzyskać bez szkody dla kompaktowych wymiarów czy zwrotności.

Oczywiście Symbioz jest wyposażony w najnowsze technologie Renault. Między innymi w system multimedialny openR link z wbudowanymi usługami Google i przyciemniany szklany dach Solarbay. W wersji Iconic jest wyposażony w 29 systemów wspomagania prowadzenia najnowszej generacji, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Wyważone proporcje nadwozia

Symbioz, zaprojektowany został na przedłużonej wersji platformy CMF-B zastosowanej w Clio i Capturze (segment B) oraz Arkanie (segment C). Wyważone proporcje bryły nadwozia uzyskano dzięki dużemu tylnemu zwisowi, który współgra z pionowym przodem. W tych dwóch strefach zastosowano nowy kanon stylistyczny marki. Nawet pokaźny zwis tylny, dzięki któremu auto ma pojemny bagażnik, buduje płynność linii nadwozia. Uzyskano równowagę między tyłem samochodu a wyrazistym przodem, w którym wysoka pozioma maska łączy się z pionowo ustawioną przednią szybą.

Design i nowe logo

Muskularne linie nowego kanonu stylistycznego Renault, widoczne w przedniej i tylnej części Symbioza, stanowią obramowanie dla minimalistycznych i miękkich przetłoczeń boków. Z przodu i z tyłu mamy ostre załamania nadwozia, na których zatrzymuje się światło. Daje to efekt wielopłaszczyznowej uporządkowanej całości, która zachwyca wyrafinowaniem. Nowe logo Renault jest wszechobecne. Występuje w całości, jak na przykład pośrodku grilla, lub przecięte pionowo na dwie części, tworzy charakterystyczny układ świateł. Zostało ono również wykorzystane we wzorze zdobiącym grill.

Wyrafinowany wzór inspirowany logo marki rozpościera się na całej powierzchni grilla i ożywia go. Elementy wzoru są lakierowane w kolorze o ton różniącym się od nadwozia, z trójwymiarowym efektem dzięki dodatkowej warstwie przezroczystego lakieru. Całość wygląda bardzo prestiżowo – mówi Paula Fabregat, Design Project Director Renault.

Renault Symbioz w skrócie:

WYMIARY I MASA
Długość: 4,413 m
Szerokość: 1,797 m
Wysokość: 1,575
Rozstaw osi: 2,638
Przedni zwis: 892 mm
Tylny zwis: 890 mm
Prześwit: 169 mm
Masa:1500 kg
Pojemność bagażnika: do 624 l

SILNIKI
E-tech full hybrid 145 KM – 400 V

WERSJE
evolution
techno
iconic
esprit Alpine

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *