Polski samochód elektryczny Izera zaprojektuje Pininfarina

ElectroMobility Poland (EMP) nawiązało współpracę z biurem stylistycznym Pininfarina nad projektem stylistyki gamy modelowej polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Z ramienia EMP za design aut odpowiedzialni są Tadeusz Jelec oraz Mariusz Bekas, a współpraca firm obejmie kompleksowy projekt trzech modeli: SUV-a, hatchbacka oraz kombi.

Ogłoszenie współpracy między EMP a włoskim studiem stylistycznym Pininfarina, która w praktyce trwa już od listopada 2022 r., nastąpiło podczas spotkania przedstawicieli obydwu firm z mediami zorganizowanego w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Spotkaniu towarzyszyły warsztaty z projektowania oraz zapowiedź programu stażowego w Turynie dla młodych projektantów, realizowane wspólnie przez EMP oraz Pininfarinę. Za obszar designu i koordynację prac z biurem stylistycznym ze strony EMP odpowiedzialni są Tadeusz Jelec, przed laty pracujący m.in. dla Jaguara oraz Mariusz Bekas.

Współpraca ze studiem stylistycznym obejmuje projekt nadwozia, wnętrza oraz HMI (Human Machine Interface) gamy modelowej 3 samochodów elektrycznych – SUV-a, hatchbacka oraz kombi. Auta zostaną zbudowane w oparciu o platformę SEA firmy Geely. Partnerstwo z chińskim koncernem zostało ogłoszone w listopadzie 2022 r.

Możliwość współpracy z utytułowanym i doświadczonym partnerem o unikalnych kompetencjach, takim jak Pininfarina, to kolejny ważny krok na drodze do seryjnej produkcji Izery. Jako nowa marka musimy szukać swoich przewag na bardzo konkurencyjnym rynku, a ponadczasowy, atrakcyjny design ma być jedną z cech, które wyróżnią Izerę. Współpraca naszych doświadczonych projektantów z zespołem Pininfariny to gwarancja, że stylistyka Izery powstanie przy zachowaniu najwyższych standardów branżowych. Kooperacja z kolejnym partnerem o renomie i ugruntowanej pozycji w branży, to także jasny sygnał dla rynku, że projekt jest na dobrej ścieżce i rozwija się zgodnie z planem i przyjętymi założeniami – powiedział Łukasz Maliczenko, dyrektor rozwoju technicznego produktu w EMP.

Cieszymy się z tego długoterminowego, strategicznego partnerstwa z tak istotnym przedstawicielem polskiej branży automotive. Współpraca ze start-upami jest częścią strategii Pininfariny, a rozpoczęcie współpracy z nowo powstałym zespołem Izery o wysokich kwalifikacjach pozwala na osiągnięcie sukcesu. Możemy z dumą powiedzieć, że już od samego początku pomiędzy naszymi zespołami panuje doskonała harmonia na poziomie zarówno technicznym, jak i międzyludzkim – tłumaczy Giuseppe Bonollo, Senior Vice President ds. sprzedaży i marketingu w Pininfarinie.

Współpraca z Pininfariną otwiera przed nami możliwości, których jako nowa marka jeszcze nie mamy. Zyskujemy dostęp do kompetencji, kadr i zaplecza niezbędnego do tego, aby realizować przyjęte przez nas kierunki prac nad stylistyką Izery. My wyznaczamy kierunek, a nasi partnerzy odegrają kluczową rolę w rozwijaniu i osiąganiu stawianych celów. Jestem przekonany, że z połączenia naszej wizji oraz doświadczenia i talentu Pininfariny powstaną samochody, które będą cieszyć się powodzeniem u europejskich klientów – powiedział Tadeusz Jelec, główny projektant Izery.

Przypomnijmy, że według zapewnień EMP, produkcja Izery ma ruszyć pod koniec 2025 r. w nowej fabryce w Jaworznie.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *