Pierwsze stacje tankowania wodoru powstaną w Warszawie i Poznaniu

PGE i Instytut Transportu Samochodowego zbudują dwie demonstracyjne stacje tankowania wodoru dla aut osobowych i autobusów.

Realizacja będzie częścią szerszego, europejskiego projektu HIT – 2 – Corridors, którego stroną jest Instytut Transportu Samochodowego. Program ma na celu stworzenie, a następnie zintegrowanie europejskiej sieci infrastrukturalnej związanej z wykorzystaniem wodoru w transporcie.

List intencyjny podpisany przez Instytut Transportu Samochodowego oraz PGE zakłada budowę dwóch demonstracyjnych stacji ładowania wodorem. Powstaną one w Warszawie i Poznaniu, czyli w miastach znajdujących się w tzw. korytarzu transportowym TEN-T łączącym kraje bałtyckie z Europą Zachodnią.

[Pierwsza jazda] Toyota Mirai – przyszłość zasilana wodorem

– Dziś trudno jeszcze jednoznacznie stwierdzić, która z alternatywnych technologii zasilania pojazdów okaże się technologią przyszłości, dlatego PGE analizuje i jest zainteresowana zdobywaniem doświadczeń zarówno jeśli chodzi o napędzanie pojazdów energią elektryczną, jak i wodorem wykorzystywanym w ogniwach paliwowych do wytworzenia energii napędzającej silnik elektryczny – powiedział Marek Woszczyk, prezes PGE.

Zaletą samochodów zasilanych wodorem jest stosunkowo duży zasięg oraz możliwość szybkiego tankowania. – Uwzględniając ponadto fakt, że wodór możemy pozyskać w procesie elektrolizy w naszych elektrowniach, docelowo tych opartych o odnawialne źródła energii, ta technologia napędzania pojazdów jest dla nas szczególnie interesująca – stwierdził Marek Woszczyk.

Źródło: PGE