Parlament Europejski za zakazem sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku

Parlament Europejski zatwierdził cel 100 procentowej redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, będący częścią pakietu „Fit for 55″.

340 głosami za, 279 przeciw i 21 wstrzymującymi się, posłowie poparli porozumienie osiągnięte wcześniej z Radą UE w sprawie zakazu sprzedaży i rejestrowania w Unii Europejskiej nowych samochodów osobowych i dostawczych od 2035 roku. Oznacza to, że od tego czasu na unijnych rynkach nowych pojazdów będą mogły być oferowane wyłącznie samochody napędzane energią elektryczną – wyposażone w baterie lub napędzane wodorem.

Podjęta przez PE decyzja ma na celu zmniejszenie emisji CO2 z nowych samochodów osobowych i dostawczych (o 100 proc. w 2035 roku w porównaniu z rokiem 2021). Cele w zakresie redukcji emisji pośrednich na rok 2030 określono na poziomie 55 proc. dla samochodów osobowych i 50 proc. dla aut dostawczych.

Rozporządzenie to zachęca do produkcji pojazdów o zerowej i niskiej emisji. Zawiera ono ambitny przegląd celów na rok 2030 oraz cel zerowej emisji na rok 2035, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. Cele te wytyczają kierunek działań dla przemysłu motoryzacyjnego oraz stymulują innowacje i inwestycje producentów samochodów. Zakup i jazda samochodami o zerowej emisji staną się tańsze dla konsumentów, a rynek używanych aut elektrycznych szybciej się rozwinie. Dzięki temu zrównoważona jazda stanie się dostępna dla każdego”- powiedział Jan Huitema, sprawozdawca Parlamentu Europejskiego.

(Oprac. red.) Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *