Ożywienie na rynku leasingu

W pierwszej połowie 2021 roku branża leasingowa w Europie, po ubiegłorocznym spowolnieniu związanym z pandemią koronawirusa, ponownie rosła.

Europejska federacja leasingowa Leaseurope, opierając się na danych krajowych stowarzyszeń (w tym Związku Polskiego Leasingu) poinformowała, że w 2020 r. całkowita wartość nowych umów leasingowych zawartych w Europie, wyniosła 351,9 mld euro i była niższa o 14,2 proc. r/r. Całkowity portfel aktywnych umów leasingowych pozostawał względnie stabilny.

Na koniec ubiegłego roku większość rynków notowała rok do roku spadki, 3/4 krajów – nawet dwucyfrowe. Kraje bałtyckie, Chorwacja, Portugalia, Hiszpania i Maroko miały największe, bo ponad 20 proc. spadki wartości nowych kontraktów. Z kolei Ukraina, Turcja i Grecja wykazały wzrosty. Według danych Związku Polskiego Leasingu, nasz kraj zajmował szóstą pozycję w Europie na koniec 2020 r. (mniej o 10,1 proc. r/r.).

W 2020 r. spowolnienie w Europie dotknęło wszystkich głównych kategorii aktywów finansowanych leasingiem. Jednak to spadki w finansowaniu sektora motoryzacyjnego miały największy wpływ na działalność europejskich leasingodawców. Wartość nowych kontraktów w przypadku leasingu samochodów osobowych zmalała o 14,1 proc., a pojazdów dostawczych o 16,2 proc. Ucierpiały również inne kluczowe segmenty rynku, takie jak maszyny i urządzenia przemysłowe oraz komputery i maszyny biurowe.

Sytuacja zmieniła się w pierwszej połowie 2021 roku, kiedy ożywienie obserwowaliśmy na większości europejskich rynków leasingu – w tym w Polsce. W połowie roku dynamika polskiego rynku wyniosła 36,2 proc. r/r, przy łącznej wartości udzielonego przez branżę finansowania na poziomie 40,5 mld zł (tj. 8,9 mld euro). Najnowsze dane Leaseurope za I półrocze 2021 pokazują silne odbicie europejskiego rynku leasingu, na co wpływ miała m.in. niska baza z poprzedniego roku, kiedy na wyniki firm mocno oddziaływała pandemia COVID-19. W bieżącym roku wartość europejskiego rynku leasingu wyniosła 152,9 mld euro, czyli o 32,1 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2020 r. Finansowanie pojazdów i sprzętu zyskało odpowiednio 39,4 proc. i 24,7 proc. r/r. Podobnie było w przypadku leasingu nieruchomości (7,8 proc. r/r).

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *