Ożywienie branży motoryzacyjnej pomimo ciągłego wzrostu cen

Pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł widoczne przełamanie stagnacji na rynku motoryzacyjnym. Pomimo ciągłego wzrostu cen aut używanych, pierwszy raz od trzech lat liczba dostępnych na rynku samochodów wzrosła, choć wciąż nie przekroczyła jeszcze poziomu sprzed pandemii. Ożywienie widać również na rynku aut nowych.

Jak wynika z danych serwisu autobaza.pl, rynek aut używanych w Polsce zaczyna nadrabiać straty z okresu popandemicznego. Porównując liczbę dostępnych ofert do pierwszego kwartału 2019 r. – w analogicznym okresie 2020 r. było ich 11% mniej, w 2021 r. odnotowaliśmy spadek o 14%, a na początku 2022 r. o ponad 16%. Aktualnie różnica w liczbie dostępnych aut w porównaniu do okresu sprzed pandemii wynosi nieco ponad 6%.

Ożywienie widać również na rynku aut nowych. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar”, według których w marcu 2023 roku zarejestrowano w Polsce o 21,17% więcej samochodów osobowych niż rok wcześniej oraz o 27,75% więcej niż w lutym br. Dane skumulowane wykazują wzrost sprzedaży w 2023 roku o 17,78%.

Ożywienie na rynku motoryzacyjnym widać nie tylko w Polsce. Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), w pierwszym kwartale 2023 r. rynek samochodowy UE odnotował znaczny wzrost ewidencji nowych samochodów, rejestrując prawie 2,7 mln sztuk, to o 17,9% więcej niż w 2022 r. Największy wzrost odnotowała Hiszpania (+44,5%), a następnie Włochy (+26,2%), Francja (+15,2%) i Niemcy (+6,5%).

– Najnowsze dane dotyczące rynku motoryzacyjnego wyraźnie wskazują na dynamiczne ożywienie zarówno sektora samochodów używanych, jak i nowych. Popandemiczna stagnacja została przełamana. I choć do sytuacji z 2019 r. jest jeszcze daleko, pierwszy kwartał bieżącego roku napawa optymizmem. Upłynnienie sprzedaży prowadzi do coraz większej liczby ofert samochodów z rynku wtórnego dostępnych dla kierowców – podsumowuje Marek Trofimiuk, ekspert serwisu autobaza.pl.

Ceny wciąż rosną

Choć mogłoby się wydawać, że wzrost liczby aut wpłynie pozytywnie na ich ceny, potencjalni nabywcy niestety nie mogą liczyć na spektakularne okazje. Rekordowa obecnie inflacja odbija się na wszystkich dobrach konsumenckich. Jak wynika z danych serwisu autobaza.pl, od 4 lat ceny aut używanych sukcesywnie rosną. Jeszcze w 2019 roku na rynku dominowały samochody o wartości nieprzekraczającej 25 tys. zł, od 2022 r ceny wzrosły średnio o 15%. Największy wzrost możemy zaobserwować w przypadku aut o wartości powyżej 150 tys. zł, których liczba w ciągu czterech lat zwiększyła się aż o 153%.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie, gros najtańszych aut została wyprzedana i wywieziona za naszą wschodnią granicę, a co za tym idzie, pojazdów w tej cenie było bardzo mało. Trend ten ewidentnie wyhamował i od początku bieżącego roku znów obserwujemy wzrost aut o wartości poniżej 5 tys. zł – wyjaśnia Marek Trofimiuk, ekspert serwisu autobaza.pl.

Najpopularniejsze modele

Pierwszy kwartał nie przyniósł znaczących zmian wśród najczęściej sprzedawanych modeli samochodów. Polacy, jak widać, są stali w uczuciach i cenią sobie sprawdzone pojazdy. Od kilku lat pierwsza piątka top modeli w zasadzie się nie zmienia. W pierwszym kwartale br. na pierwsze miejsce z drugiego awansował Opel Astra. Pomimo spadku z pierwszego na drugie miejsce, BMW Seria 3 nadal utrzymuje swoją popularność. Model ten cieszy się uznaniem ze względu na sportowe osiągi, luksusowe wykończenie i zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Jest to jedno z najbardziej cenionych aut w swojej klasie. Volkswagen Golf pozostaje na trzecim miejscu w rankingu, co świadczy o jego stałej popularności. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów na polskich drogach.

Najczęściej sprzedawane auta używanych to te, z przedziałów: 4-7 lat oraz 8-12 lat – stanowią one łącznie ponad połowę wszystkich ofert (po blisko 25,5% udziału). Dostępność starszych modeli spada sukcesywnie z roku na rok.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *