Nowy Volkswagen Passat Variant szykowany do debiutu

Trwają ostatnie testy nowego Passata Varianta. Egzemplarze z kamuflażem były sprawdzane w wielu strefach klimatycznych. Dziewiąta generacja tego modelu nieco urośnie w porównaniu z poprzednikiem, co ma wpłynąć na poprawę komfortu.

Najnowszy Passat Variant ma mieć swoją premierę pod koniec sierpnia, ale już dziś Volkswagen zdradza nieco szczegółów na temat najnowszej generacji tego auta. Nowy model będzie wyposażony m.in. w intuicyjny system infotainment, nowe adaptacyjne zawieszenie, ergonomiczne fotele, a wnętrze będzie wykończone materiałami wysokiej jakości. Odmiana z napędem hybrydowym plug-in będzie mieć zasięg do 100 km na silniku elektrycznym.

Auto trafi na rynek w pierwszym kwartale 2024 roku i będzie to dziewiąta generacja tego bestsellerowego modelu klasy średniej. Przez 50 lat sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy Passata.

Przy projektowaniu nowego Passata Varianta Volkswagen starał się maksymalnie wykorzystać potencjał platformy MQB evo. „W nowym Passacie położyliśmy nacisk na wysoki komfort podróżowania. Udało się to osiągnąć między innymi dzięki wydłużeniu rozstawu osi i nowemu adaptacyjnemu zawieszeniu z dwuzaworowymi amortyzatorami. Nowy system infotainment jest niezwykle intuicyjny w obsłudze, a wentylowane fotele z funkcją masażu dopełniają obrazu standardu premium we wnętrzu” – powiedział Kai Grünitz, członek zarządu marki odpowiedzialny za rozwój.

Przeprojektowane wnętrze

Dzięki materiałom wysokiej jakości i skutecznej izolacji akustycznej, komfort podróżowania został przeniesiony na nowy poziom. W opcji będą dostępne fotele ergoActive z elektryczną regulacją (nawet 14-kierunkową, w zależności od modelu i wyposażenia), a także funkcją masażu i wentylacji. Obsługa nowego systemu infotainment jest tak intuicyjna, jak to możliwe. W standardzie ma on przekątną 12,9 cala, a opcjonalnie (i w wyższych wersjach wyposażenia) będzie ekran o przekątnej 15 cali. Pod wyświetlaczem znajdują się podświetlane slidery dotykowe, które służą do obsługi klimatyzacji i sterowania głośnością systemu audio. W opcji będzie dostępny nowy wyświetlacz przezierny head-up, który wyświetla informacje na przedniej szybie w taki sposób, że wydają się one znajdować w przestrzeni przed pojazdem. Ponadto wielofunkcyjna kierownica jest ponownie wyposażona w klasyczne przyciski, aby jeszcze bardziej ułatwić obsługę.

Zawieszenie adaptacyjne DCC Pro

Wprowadzono liczne zmiany, których celem była poprawa właściwości jezdnych nowego Passata, pojawił się nowy, elektromechaniczny układ kierowniczy, zmodyfikowane stabilizatory i amortyzatory, a zawieszenie dostrojono do różnych rozmiarów felg. Bardziej bezpośrednie przełożenie układu kierowniczego i dłuższy rozstaw osi Passata Variant także mają pozytywny wpływ na właściwości jezdne samochodu.

Volkswagen w nowym Passacie wprowadzi opcjonalne zawieszenie DCC Pro z amortyzatorami dwuzaworowymi. System ten stale reaguje na nierówności nawierzchni i sytuację na drodze, biorąc pod uwagę kąt skrętu kierownicy, hamowanie i przyspieszanie. Idealne tłumienie jest obliczane indywidualnie dla każdego koła i regulowane na amortyzatorach w ułamkach sekundy. Kierowca ma możliwość dostosowania DCC do indywidualnych preferencji – od bardzo komfortowego do bardzo sportowego.

Dostępny będzie także system regulacji dynamiki pojazdu (Vehicle Dynamics Manager), który debiutował w obecnym Golfie GTI. System steruje funkcjami elektronicznych blokad mechanizmu różnicowego (XDS) i zawieszeniem DCC Pro. Dzięki temu prowadzenie jest bardziej neutralne, stabilne i precyzyjne dzięki interwencji hamulców dla każdego kół osobno i selektywnej regulacji twardości amortyzatorów.

W niektórych odmianach Passat Variant będzie oferowany z nową generacją matrycowych reflektorów LED. Są one mniejsze niż w obecnym Passacie, ale mimo to mają imponujący zasięg – sięgający 500 m. Z tyłu nowy model będzie mieć także lampy w technologii LED, z paskiem łączącym światła po obu stronach nadwozia.

TDI, TSI, eTSI i eHybrid

Dzięki platformie MQB evo nowy Passat Variant może być wyposażony w różne rodzaje napędu. Będą więc odmiany z turbodoładowanymi silnikami wysokoprężnymi (TDI), turbodoładowanymi silnikami benzynowymi (TSI), hybrydowym napędem z silnikiem benzynowym z turbodoładowaniem (eTSI) i napędem hybrydowym typu plug-in (eHybrid). Zasięg tej ostatniej wersji z wykorzystaniem wyłącznie silnika elektrycznego został zwiększony do 100 km (w zależności od wyposażenia). Ponadto ładowanie prądem przemiennym będzie szybsze we wszystkich wersjach eHybrid, a po raz pierwszy będzie możliwe także ładowanie prądem stałym.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *