Nawet 3500 euro oszczędności rocznie dzięki telematyce

Analiza danych z pojazdów podłączonych do systemu Webfleet wskazuje, że europejskie floty korzystające z pojazdów elektrycznych zaoszczędziły średnio 3599 euro na każdy pojazd rocznie. Firmy te zredukowały również zużycie paliwa o 5665 litrów oraz emisję CO2 o 15 ton rocznie na pojazd.

Należąca do Bridgestone firma Webfleet opublikowała powyższe informacje w pierwszej odsłonie serii raportów „Elektryzujące dane”, które pokazują możliwości optymalizacji flot wykorzystujących pojazdy elektryczne w oparciu o dane telematyczne. Pierwszy raport dostarcza istotnych informacji na temat poziomu redukcji kosztów, paliwa i emisji dwutlenku węgla, które można uzyskać dzięki elektryfikacji floty. Analiza pokazuje również uśrednione dane i różnice w możliwych do wygenerowania oszczędnościach w poszczególnych krajach. W Wielkiej Brytanii i Niderlandach roczne oszczędności na jednym pojeździe wynikające z przejścia na napęd elektryczny wynoszą ponad

3000 euro, odpowiednio 3800 i 3500 euro. W Danii, Francji i Hiszpanii wartość ta wynosi od 2000 do 3000 euro, natomiast w Niemczech, Włoszech i Polsce do 2000 euro. Komercyjne zastosowanie 147 samochodów elektrycznych branych pod uwagę w Polsce pozwoliło ograniczyć emisję CO2 o 75 ton w ciągu 6 miesięcy 2022 r. (styczeń-czerwiec).

Warto zaznaczyć, że wyniki na podstawie danych Webfleet z pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku i opierają się na średniej cenie 2 euro za litr oleju napędowego. Dane te obejmują zarówno przebiegi służbowe, jak i osobiste. W obliczeniach nie uwzględniono korzyści podatkowych charakterystycznych dla danego regionu.

Taco van der Leij, wiceprezes Webfleet Europe, powiedział: Znaczne oszczędności kosztów zaprezentowane w analizie „Elektryzujące dane” uzasadniają biznesowy sens elektryfikacji. Klienci Webfleet mają dodatkowo dostęp do „Raportu możliwości elektryfikacji floty” – funkcji, która jasno pokazuje, które z ich pojazdów już teraz mogłyby zostać zastąpione przez EVs. Szczególnie w sytuacji podwyżek cen paliwa w marcu tego roku, zaobserwowaliśmy 300% wzrost wykorzystania tego narzędzia. Widać więc, że elektryfikacja floty staje się priorytetem dla wielu firm. Chcemy pokazać flotom, że przejście na mobilność elektryczną jest nie tylko dobre dla planety – jest również dobre dla kondycji ich biznesu. A im szybciej firmy zdecydują się na tę transformację, tym lepiej dla wszystkich.

Rozwiązanie Webfleet do zarządzania flotą pojazdów elektrycznych zostało zaprojektowane tak, aby pomóc przedsiębiorstwom na każdym etapie procesu elektryfikacji, począwszy od planowania zmiany i wprowadzenia pojazdów elektrycznych, poprzez monitorowanie ich użytkowania, zarządzanie ładowaniem, obniżanie kosztów eksploatacji i wszystkie inne parametry, niezbędne do uzyskania maksymalnych korzyści z przejścia na pojazdy elektryczne.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *