Mercedes-Benz Polska wspiera Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Partnerem technologicznym Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon (MCNC) jest Mercedes-Benz Polska, który w otwartym lobby – dostępnym bezpłatnie – stworzył specjalną wystawę na temat mobilności. Wystawa zabiera gości w podróż przez dzieje motoryzacji na przykładzie modeli najstarszego producenta samochodów na świecie i pomaga zrozumieć kierunek, w którym podąża nowoczesna mobilność.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to unikalne miejsce, stworzone z myślą o edukacji przez zabawę i angażowanie się w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe oraz projekty badawcze i społeczne. Misją instytucji jest rozbudzanie w uczestnikach zamiłowanie do nauki, pomaganie w zrozumieniu świata, budowanie postawy kreatywności, otwartości i nawyków twórczego, ale też krytycznego myślenia. Partnerem technologicznym MCNC jest Mercedes-Benz Polska, który w otwartym lobby prezentuje specjalną wystawę o przeszłości i teraźniejszości motoryzacji. Wyjaśnia ona kluczowe wyzwania mobilności na przyszłość, pomagając zrozumieć zagadnienia zrównoważonego rozwoju i uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego to elektromobilność jest optymalnym środkiem do realizacji celu zerowania emisyjności transportu.

Siedziba centrum mieści się przy al. gen. T. Bora-Komorowskiego w Krakowie. Znajdują się tam m.in.: nowoczesna ekspozycja stała „Człowiek i jego marzenia” (która będzie obejmować ponad 100 interaktywnych urządzeń), a także 6 specjalistycznych laboratoriów i pracowni edukacyjnych, Akademia Dzieci z osobną ekspozycją o polskiej przyrodzie oraz strefa konferencyjna. Na dachu czeka ogólnodostępny ogród spacerowy, a obok budynku – park z licznymi drzewami i krzewami, placem zabaw oraz plenerowymi eksponatami. Cały teren inwestycji zajmuje ok. 4 ha, z czego ¾ to tereny zielone. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ok. 14 tys. m kw. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Specjalna wystawa Mercedes-Benz Polska

Mercedes-Benz Polska w gmachu Cogiteonu ma własną wystawę, poświęconą szeroko pojętej przyszłości mobilności. Wystawa jest zlokalizowana w lobby, przed sekcjami biletowanymi, toteż każdy gość może obejrzeć ją bezpłatnie. Na przykładzie Mercedes-Benz, najstarszego producenta samochodów na świecie, przybliża ona dzieje motoryzacji, począwszy od trójkołowca Carla Benza z 1886 r. – pierwszego automobilu w historii. Ta podróż przez rozwój samochodu ma jednak konkretny cel: zrozumienie tego, co już się wydarzyło, ma pomóc widzom w holistycznym spojrzeniu na mobilności przyszłości oraz wyzwania, jakie stoją przed nią w kontekście zmieniającego się świata i klimatu.

Wystawa Mercedes-Benz w przystępny, obrazowy sposób wyjaśnia przyczyny rewolucji związanej z wejściem w epokę elektromobilności, za którą stoi potrzeba wpływająca na życie nas wszystkich – potrzeba zrównoważonego rozwoju. Odwiedzający będą mogli prześledzić drogę, jaką samochody – nie tylko Mercedesy – pokonały do dziś i sprawdzić, co czeka nas w niedalekiej przyszłości. Dowiedzą się, czym jest zrównoważony rozwój, co już teraz umożliwia zautomatyzowana jazda i dlaczego zamiast tankować auta będziemy je ładować, a inteligentna nawigacja oraz nowe technologie pozwolą nam poruszać się w sposób bardziej ekologiczny. Odkryją ekscytujące historie i ciekawostki, które wzbogacą spojrzenie na świat motoryzacji i pozwolą lepiej zrozumieć wyzwania, przed jakimi staje współczesna mobilność.

Cieszymy się, że razem z Mercedes-Benz Polska podzielamy wspólne wartości, takie jak innowacja, dialog i zrównoważony rozwój. Kiedy łączą nas wspólne wartości, współpraca pomiędzy instytucjami kulturalno-oświatowymi a sektorem prywatnym może być nie tylko korzystna, ale i inspirująca dla obu stron” – powiedział Oskar Błachut z działu komunikacji Cogiteonu.

Na przestrzeni dekad Mercedes-Benz udowodnił, że jest czymś więcej niż producentem najbardziej pożądanych samochodów świata. Nasza marka odpowiada za wiele innowacji, które uczyniły jazdę samochodem lepszą i bezpieczniejszą. Jesteśmy pionierami technologii, kiedyś i dziś, u progu epoki elektromobilności. Dlatego z wielką chęcią wsparliśmy centrum Cogiteon i jego misję, która wpisuje się w wartości Mercedes-Benz. Mam nadzieję, że nasza wystawa zapewni gościom nie tylko cenne informacje i rozrywkę, ale przede wszystkim pomoże zrozumieć kierunki rozwoju mobilności jutra, wyzwania, jakie stoją przed motoryzacją, oraz perspektywy na przyszłość – a te, pragnę uspokoić entuzjastów samochodów, są bardzo korzystne. A co najważniejsze, rozwój motoryzacji zmierza w zielonym kierunku, z korzyścią dla całego społeczeństwa” – tłumaczy Marcin Kwoka, Head of Market Operations Mercedes-Benz Polska.

W projekty edukacyjno-naukowe Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon angażuje się Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive, lokalny dealer marki spod znaku trójramiennej gwiazdy, który do dyspozycji obiektu przekazał Mercedesa EQV.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *