Mercedes-AMG GLE 53 Hybrid 4MATIC+ o mocy 544 KM

Mercedes-AMG uzupełnia swoje portfolio o dwie hybrydy plug-in, które łączą wysokie osiągi z dużym zasięgiem w trybie elektrycznym. Mercedes-AMG GLE 53 Hybrid 4MATIC+ zarówno w wersji SUV, jak i Coupé napędza rzędowa, sześciocylindrowa jednostka turbo o pojemności 3,0 l, współpracująca z silnikiem elektrycznym, która rozwija moc 544 KM.

Model GLE 53 Hybrid z nadwoziami SUV i Coupé oferuje unikalne połączenie przyjemności z jazdy i zasięgu w trybie elektrycznym. Te innowacyjne wydania GLE stanowią dodatkowy filar przyszłościowego portfolio Mercedes-AMG obok naszych zorientowanych na wysokie osiągi hybryd E Performance. Tym samym poszerzamy naszą szeroką gamę o kolejny atrakcyjny wariant zespołu napędowego, zwracając się do nowych grup docelowych – powiedział Michael Schiebe, prezes zarządu Mercedes-AMG GmbH i szef jednostek biznesowych Mercedes-Benz Klasy G oraz Mercedes-Maybach.

Podstawą sportowych wrażeń z jazdy jest rzędowy, sześciocylindrowy silnik turbo o pojemności 3,0 l. Na potrzeby zastosowania w hybrydzie plug-in jednostka znana już z GLE została gruntownie zmodyfikowana – obecnie wytwarza moc 330 kW (449 KM), o 10 kW (14 KM) wyższą niż wcześniej. Zakres modyfikacji obejmuje zmiany w oprogramowaniu oraz zastosowanie dodatkowej chłodnicy. W wariancie hybrydowym można było pominąć dodatkową elektryczną sprężarkę, ponieważ jej zadania, takie jak dodatkowe doładowanie, przejmuje silnik elektryczny. Efekt: trzylitrowy silnik spontanicznie reaguje na wciśnięcie pedału gazu i zapewnia wysoką dynamikę. Jednostka spalinowa współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 100 kW (136 KM), akumulatorem trakcyjnym o pojemności 31,2 kWh brutto (24,1 kWh netto) i napędem na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+. Maksymalny moment obrotowy silnika elektrycznego, wynoszący 480 Nm zapewnia wysoką dynamikę już przy ruszaniu. Moc systemowa 400 kW (544 KM) i moment obrotowy 750 Nm zapewniają imponujące osiągi: przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 4,7 s. oraz prędkość maksymalną, która została elektronicznie ograniczona do 250 km/h. W trybie elektrycznym to auto może poruszać się z z szybkością do 140 km/h.

Przy zasięgu w trybie elektrycznym wynoszącym 80-86 km (SUV) i 82-87 km (Coupé) – dane dla cyklu mieszanego WLTP – większość codziennych dystansów można pokonywać bez potrzeby angażowania silnika spalinowego. Na pokładzie znajduje się ładowarka prądu przemiennego (AC) o mocy 11 kW. Dodatkowo, jako opcja, dostępna jest szybka ładowarka prądu stałego (DC) o mocy 60 kW. Dzięki temu akumulator można naładować od 10 do 80% w ciągu zaledwie 20 minut.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *