Menadżer Floty ponownie partnerem Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat?

W dniach 14-17 września w Starym Maneżu, Klubie Parlament i salach Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance szykuje się prawdziwa uczta dla miłośników dobrej muzyki. W ciągu czterech dni będzie można obejrzeć łącznie 9 koncertów, a partnerem medialnym Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? już po raz kolejny jest Menadżer Floty.

Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie premiera autorskiego, międzynarodowego projektu Doroty Miśkiewicz i Toninho Horty – jedna z największych wokalistek jazzowych naszego kraju i światowa gwiazda bossanovy – oboje razem na scenie, wspólny repertuar, wspólnie nagrana płyta. „Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że światowa koncertowa premiera tego nadzwyczajnego przedsięwzięcia otworzy XIII Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat?” – powiedział Marcin Kydryński, dyrektor artystyczny festiwalu. Koncert odbędzie się 14 września w Starym Maneżu o 18:00.

Jeszcze tego samego dnia o 20:00 odbędzie się pierwsza z uwielbianych przez polską publiczność Nocy Fado, które w tym roku uświetni swym talentem i muzyką Beatriz Felicio. Ta młoda, a już wielokrotnie nagradzana artystka występuje w najsłynniejszych miejscach lizbońskiego fado: O Faia, Parreirinha de Alfama, Casa de Linhares, Fado Menor czy Mesa de Frades, gdzie wśród legend i najzdolniejszych młodych głosów radzi sobie więcej niż świetnie. Wzoruje się nie tylko na Amalii Rodriguez, a także na Anie Mourze i Carminho. Dla polskiej publiczności wystąpi trzykrotnie: 14 września o 20:00, 15 o 22:00 oraz 16 września również o 22:00. Na te 3 wrześniowe dni Sala Kameralna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej ponownie zamieni się w magiczną lizbońską tawernę pełną portugalskiego saudade, pysznej kuchni i pięknych pieśni.

Natomiast15 września o 20:00 organizatorzy zapraszają do Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej na niezwykłe wydarzenie – galę Zupełnie Bossa, na której to śpiewać będą: Grażyna Auguścik, Kuba Badach, Ola Jas, Julia Pietrucha i Mieczysław Szcześniak. Ośmieleni sukcesem ubiegłorocznego nadzwyczajnego koncertu Most melancholii, organizatorzy idą dalej tą drogą. Tym razem osią wieczoru jest brzmienie Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Specjalnie dla niej Krzysztof Herdzin aranżuje muzykę, z którą zespół wcześniej rzadko – jeśli w ogóle – się spotykał.

Wybitne wokalistki i wokaliści z różnorodnych muzycznych światów sięgną po klasykę polskiej piosenki w pulsie bossa novy – w nastroju tak bliskim siestowej tradycji. Towarzyszyć im będą arcymistrzowie: Henryk Miśkiewicz z saksofonem i najznakomitszy polski gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski ze swoim kwartetem. A orkiestrą pokieruje Nikola Kołodziejczyk. Usłyszymy w ich wykonaniu m.in. Pod Papugami, Miłość Ci Wszystko Wybaczy oraz Uciekaj moje serce… To jedyne takie spotkanie. Wieczór czułości, wzruszeń i wspaniałej muzyki.

Z kolei 16 września w tej samej Sali Koncertowej szykowane jest festiwalowe święto muzyki Wysp Zielonego Przylądka: na dwóch koncertach o 17:00 i o 20:00 gwiazdą będzie wielkie odkrycie Cabo Verde i Gdańsk Siesta Festival – Lucibela. W 2019 roku nikomu nieznana młoda artystka przyjechała do Gdańska i zawładnęła sercami spragnionych muzyki ciepłej, nostalgicznej, szczerej, pozytywnej. Od tego czasu dyskografia Lucibeli wzbogaciła się o niedawno wydany najnowszy jej album i przede wszystkim to on oraz jej największe wcześniejsze przeboje będą podstawą dwukoncertowego maratonu artystki.

Na zakończenie Festiwalu, w niedzielę, 17 września, również czekają nas 2 wydarzenia. O 17:00 Sala Koncertowa Filharmonii na Ołowiance z zielonoprzylądkowych wysp władającymi w sobotę zawiedzie nas do Paryża, do zaułków Montmartre’u, do czasów wspólnych koncertów Django Reinhardta i Sephane’a Grappelego i ich jednego z najznamienitszych francuskich zespołów jazzowych Quintette du Hot Club de France. Trzech spadkobierców Django: Thomas Dutronc, Rocky Gresset i Stochelo Rosenberg, współczesnych mistrzów francuskiej Manouche, przedstawi nam najlepszą na świecie gipsy music, wirtuozowski gitarowy jazz i paryską chanson w jednym.

Natomiast Klub Parlament od 20:00 przeobrazi się w Rheunion – wyspę na Oceanie Indyjskim na prawo od Madagaskaru, a przewodnikiem po jej odmianach tanecznych mayoli i kulturze kreolskiej będzie po raz pierwszy odwiedzający Polskę Davi Sicard, o którym Marcin Kydryński mówi tak:

Davy to od wczesnych siestowych płyt nasz dobry nieznajomy z odległej szczęśliwej wyspy. Ilekroć próbowaliśmy zaprosić go na festiwal okazywało się, że jest ponownie na Reunion, słowem w raju wszytym w błękit Oceanu Indyjskiego. Choć urodził się w Paryżu, pozostaje wierny muzycznej tradycji wyspy swoich przodków. – Trzeba wiedzieć, skąd się pochodzi, by móc iść naprzód – mawia. Jego piosenki częstokroć mają swe korzenie w tańcu maloya, który z kolei wywodzi się z kultury afrykańskich niewolników przywiezionych na Reunion w XVIII wieku. Ale Davy nie stroni też od reggae, a nawet paryskiej chanson. Zawsze jednak jest to muzyka pełna światła, zmysłowości, pulsu Afryki.”

Bogactwo rytmów, dźwięków, inspiracji. XIII Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? jawi się niezwykle interesująco i idealnie wpisuje się w ostatnie dni lata nad Motławą i polskim morzem.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *