Manifesto Concept – laboratorium pomysłów Dacii

Manifesto Concept nie jest zapowiedzią przyszłego modelu – to deklaracja marki, która pragnie wspierać swoich klientów coraz chętniej korzystających z różnych form aktywności na świeżym powietrzu, stawiających na zalety, które zadecydowały o sukcesie samochodów Dacia. W koncepcyjnym pojeździe zastosowano wiele przełomowych rozwiązań, z których część będzie dostępna w przyszłych modelach z gamy tej należącej do koncernu Renault marki.

Bez rezygnowania z bliskości z naturą pasażerowie mogą przez cały czas podróży korzystać z usług dostępnych w swoich smartfonach. Dzięki prostemu, efektywnemu i ekonomicznemu podejściu marki Dacia opartemu na koncepcji BYOD (ang. Bring-Your-Own-Device – „przynieś własne urządzeniw”) możliwa jest pełna integracja smartfona z deską rozdzielczą oraz komputerem pokładowym. System ten jest już dostępny w kilku modelach marki i będzie dalej rozwijany w przyszłości.

Manifesto Concept zapowiada również inne przełomowe rozwiązanie, które zostanie zastosowane w przyszłych modelach marki – YouClip – bardzo prosty system mocowania różnych podręcznych i modułowych akcesoriów.

Stosowane w samochodach marki Dacia rozwiązania są często nie tylko funkcjonalne, lecz także nowatorskie i pomysłowe. Pojedynczy reflektor (po co używać dwóch, skoro jeden zapewnia potrzebne oświetlenie?) – można odłączyć i używać jako mocnej latarki!

Manifesto Concept posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla samochodów terenowych, w tym napęd na cztery koła, duży prześwit, sporej wielkości koła oraz wytrzymałe nadwozie, przystosowane do jazdy w terenie. Model jest wodoszczelny – wnętrze można czyścić strumieniem wody, prosto z węża. Zdejmowane pokrowce foteli w mgnieniu oka zamieniają się w praktyczny śpiwór. Możliwe do ustawienia w różnych konfiguracjach relingi dachowe pozwalają na przewóz różnego rodzaju ładunków na dachu. Dacia wprowadziła już innowacyjne modułowe relingi dachowe w modelach Sandero Stepway i Jogger. Rozwiązanie to ma również pojawić się wkrótce w modelu Duster.

Ładowany z gniazdka domowego wyjmowany akumulator, specjalnie zaprojektowany do tego modelu, w prosty sposób zamienia Manifesto Concept w źródło energii dla urządzeń wykorzystywanych podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Manifesto Concept to także realizacja wizji samochodu pozostawiającego minimalny ślad węglowy w środowisku. Auto jest kompaktowe i lekkie, co przekłada się na zużycie mniejszej ilości energii. Dążenie do efektywności energetycznej jest głęboko zakorzenione w DNA marki Dacia, czego przykładem jest model Jogger, którego masa jest aż o 300 kg mniejsza w porównaniu z konkurencją. Najważniejsze części nadwozia są wykonane w znaczniej mierze z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Materiał o nazwie Starkle®, uzyskany w wyniku przetwarzania zużytych polimerów, wyróżnia się melanżowym kolorem.

Również we wnętrzu zastosowano naturalne materiały, takie jak korek, którym pokryto deskę rozdzielczą. Podobnie jak w najnowszych modelach Dacii, zniknęły ozdobne chromowane elementy.

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w samochodzie koncepcyjnym w trosce o środowisko i z myślą o osiągnięciu jak największych oszczędności są opony typu airless. Ich podstawową zaletą jest trwałość – są odporne na przebicie, a okres ich użytkowania pokrywa się z cyklem życia pojazdu.

Podczas prac nad nowymi pomysłami czuliśmy, że musimy wyjść poza symulacje 3D i sprawdzić, jak nasze rozwiązania prezentują się w rzeczywistości! Manifesto Concept to nie tylko designerski model. Stanowi uosobienie naszej wizji i wykorzystuje szeroką gamę innowacji. Niektóre wymagają ekstremalnych realizacji, ale nadal są przystępne dla klienta. Kilka z nich wykorzystamy w przyszłych modelach Dacii”– tłumaczy David Durand, dyrektor ds. designu Dacii.

Manifesto Concept to laboratorium, w którym można przetestować i wykreować nowe pomysły. Aktualnie prezentowana wersja będzie nadal ewoluować, ponieważ cały czas poszukujemy nowych rozwiązań! Nie przegapcie więc kolejnych modeli: będą coraz inteligentniejsze, coraz lepiej dostosowane do potrzeb miłośników aktywności na świeżym powietrzu i coraz bardziej zgodne z duchem Dacii” – deklaruje Lionel Jaillet, dyrektor ds. produktów Dacii.

Źródło: Informacja prasowa
Zdjęcia: Dacia i Tomasz Chmielowiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.