KIA zaprezentowała 3 nowe modele i strategię rozwoju aut elektrycznych

Podczas imprezy „EV Day”, odbywającej się corocznie w Korei Południowej, Kia zaprezentowała 3 nowe modele elektryczne: EV5, EV3 i EV4, należące do segmentu aut miejskich i kompaktowych. Przy okazji przedstawiła też wizję „pojazdów elektrycznych dla wszystkich” oraz strategię rozwoju w tym obszarze. Celem marki jest osiągnięcie sprzedaży w wysokości miliona samochodów elektrycznych rocznie do 2026 r., a do 2030 r. zwiększenie jej do 1,6 miliona egzemplarzy rocznie.

Model EV5 to kompaktowy SUV, według Kii zaprojektowany z myślą o rodzinach z pokolenia millennialsów. Z kolei koncept EV3 w nadwoziu kompaktowego crossovera ma zapewnić zalety porównywalne z większym modelem EV9, natomiast koncept EV4 jest nową odsłoną elektrycznego sedana.

Podczas „EV Day” koreański producent przedstawił też strategię marki dotyczącą samochodów elektrycznych, która ma na celu poprawę obsługi klientów oraz rozwój infrastruktury ładowania. Firma zadeklarowała, że jej celem jest osiągnięcie sprzedaży w wysokości miliona samochodów elektrycznych rocznie do 2026 roku, a do 2030 roku – zwiększenie jej do 1,6 miliona egzemplarzy.

Kia zamierza opracować szeroką gamę samochodów elektrycznych, dostępnych w cenie od 30 do 80 tys. dolarów, do których zaliczają się już istniejące EV6 i EV9. Celem marki jest popularyzacja serii EV, dlatego wprowadza również mniejsze modele, takie jak: EV5, EV4 i EV3, w cenie od 35 do 50 tys. dolarów. Na rynkach wschodzących najpierw pojawią się EV6 i EV9, po nich zadebiutują tzw. modele strategiczne, czyli EV5, EV4 i EV3.

Kia poinformowała ponadto, że trwają wysiłki zmierzające do usprawnienia produkcji samochodów elektrycznych i akumulatorów, a celem marki jest rozbudowa do 2025 roku globalnych zakładów wytwarzających takie auta. Planowane obiekty mają pełnić różne funkcje – będą w nich prowadzone badania, rozwój, produkcja i dostawy, a Korea Południowa będzie tzw. „węzłem centralnym”.

W Europie Kia chce się skupić na produkcji małych i średnich modeli elektrycznych, natomiast w Chinach nacisk ma zostać położony na pojazdy średnie i duże. Modele elektryczne dostosowane do rynków wschodzących będą produkowane w Indiach. Kia planuje także wprowadzenie zróżnicowanej gamy modeli elektrycznych w Ameryce Północnej. Co więcej, koncern tworzy spółki joint-venture zajmujące się produkcją akumulatorów, aby zapewnić stabilny światowy system dostaw zsynchronizowany z globalną siecią produkcji aut elektrycznych.

Frima rozwija ponadto sieci ładowania samochodów elektrycznych na całym świecie. W Ameryce Północnej producent zapowiedział przyjęcie północnoamerykańskiego standardu ładowania (NACS) dla swoich modeli elektrycznych, począwszy od czwartego kwartału 2024 r. Dzięki temu użytkownicy aut marki Kia będą mieli dostęp do około 12 tys. ładowarek Tesli.

Z kolei jako część koalicji sześciu producentów samochodów Kia pracuje nad wybudowaniem 30 tys. stacji szybkiego ładowania w Ameryce Północnej do 2030 r. W Europie firma współpracowała z czterema koncernami, aby stworzyć sieć IONITY, instalując 2800 takich stacji wzdłuż kluczowych autostrad. Celem marki jest posiadanie łącznie 7000 punktów ładowania do 2025 roku.

Źródło: Informacja prasowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *