W czasie targów IAA w Hanowerze Kia zorganizowała europejską premierę samochodów użytkowych, opartych na tzw. Platform Beyond Vehicle (PBV). Dzięki nowym modelom elektrycznym, które zadebiutują na rynku latem przyszłego roku, koreańska marka chce zaistnieć w segmencie lekkich pojazdów użytkowych (LCV).
Przeznaczone zarówno dla klientów B2B, jak i prywatnych, modele PBV marki Kia to samochody elektryczne z zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie oprogramowania, aktualizacjami bezprzewodowymi oraz najlepszymi w swojej klasie wymiarami i ładownością. Na stoisku marki zaprezentowano modele koncepcyjne: PV5, PV5 People Mover, PV5 High Roof i PV7. Wprowadzenie do sprzedaży ich produkcyjnej wersji jest planowane latem 2025 roku.
Kia opracowała platformę samochodów elektrycznych (BEV) specjalnie na potrzeby pojazdów LCV. Można ją dostosować do różnych długości rozstawu osi, aby można było na niej skonstruować szeroką gamę pojazdów o różnych długościach i rodzajach nadwozia. Każdy model PBV będzie objęty 7-letnią gwarancją (lub na 150 000 km) i będą korzystać z sieci Kia Charge, która zapewnia dostęp do ponad 780 000 punktów ładowania w 28 krajach w Europie. Można będzie również korzystać z sieci szybkiego ładowania Ionity, która obejmuje ponad 4100 punktów ładowania w 24 krajach europejskich. Dzięki ultraszybkiemu ładowaniu akumulator samochodów PBV można naładować od 10 do 80 proc. w mniej niż 30 minut, co umożliwia ładowanie np. podczas przerwy na lunch lub w czasie wizyty u klienta. Ponadto, użytkowe modele Kia oferują ładowanie prądem przemiennym o mocy 22 kW, co pozwala na wydłużenie żywotności akumulatora i na obniżenie kosztu eksploatacji samochodu, a także szybkie ładowanie prądem stałym o mocy do 150 kW. Uproszczone ładowanie wspiera Kia Plug & Charge, czyli jednoetapowy proces, w którym ładowanie rozpoczyna się bezpośrednio po podłączenie kabla do ładowania. Z kolei Kia EV Route Planner znajduje kolejną dostępną stację ładowania i kieruje auto bezpośrednio do niej.
Modele PBV marki Kia są również wyposażone w funkcję V2L, co czyni je mobilnymi jednostkami energetycznymi, które są zdolne do zasilania urządzeń, narzędzi, agregatów chłodniczych itp. Jak zapewnia producent, w przyszłości klienci będą mogli również wymieniać energię z siecią za pośrednictwem ekosystemu V2G.
Na targach IAA w Hanowerze ogłoszono także, że Kia połączyła siły z firmą Geotab specjalizującą się w zarządzaniu flotą. Ta strategiczna współpraca zintegruje szereg rozwiązań z nowoczesną technologią w samochodzie, systemami, optymalizacją tras i nagrodami za bezpieczną jazdę. Oprócz tego Kia zapowiada współpracę techniczną z Petit Forestier Group – firmą zajmującą się zabudową samochodów chłodni, w celu opracowania chłodniczej wersji modeli PBV.
(red) Źródło: Informacja prasowa