Jaguar Land Rover zainwestuje 15 mld funtów w luksusowe auta elektryczne

W ciągu najbliższych pięciu lat Jaguar Land Rover planuje wydać 15 miliardów funtów na rozwój produkcji luksusowych samochodów elektrycznych. Angielsko-hinduski koncern w ciągu 5 lat planuje inwestycje w projektowanie nowych modeli, technologie autonomiczne, sztuczną inteligencję, technologie cyfrowe oraz szkolenie pracowników.

Jaguar Land Rover ogłosił, że jego fabryka w Halewood w Wielkiej Brytanii stanie się zakładem produkującym samochody całkowicie elektryczne, a płyta podłogowa (EMA) dla średniej wielkości SUV-ów nowej generacji będzie stworzona specjalnie dla modeli na prąd. Pierwszym z, luksusowych SUV-ów średniej wielkości nowej generacji, będzie w pełni elektryczny model z rodziny Range Rover, który ma być wprowadzony na rynek w 2025 roku i produkowany właśnie we wspomnianej fabryce w Halewood.

Przedstawiciele koncernu ujawnili również, że jego Centrum Produkcji Silników w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii, które obecnie produkuje silniki spalinowe, przejdzie na produkcję elektrycznych jednostek napędowych i akumulatorów do aut nowej generacji. Aby podkreślić tę zmianę, placówka ostanie przemianowana na Centrum Produkcji Napędów Elektrycznych JLR.

Mimo że płyta podłogowa EMA ma być przeznaczona wyłącznie dla samochodów elektrycznych, JLR chce zachować także elastyczną, modułową płytę (MLA), na której zbudowane są Range Rover i Range Rover Sport. Modele te będą oferowane z silnikiem spalinowym, w wersji hybrydowej i elektrycznej (BEV). Dzięki temu firma chce zachować „elastyczność w dostosowywaniu linii pojazdów do potrzeb różnych rynków na całym świecie, które z różną prędkością zmierzają w kierunku osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla”.

Jaguar Land Rover przekazał także informacje dotyczące przyszłości historycznego, brytyjskiego zakładu w Castle Bromwich. Koncern potwierdził, że jego centrum tłoczenia, które przygotowuje karoserie do pojazdów JLR, zostanie rozbudowane, aby odgrywało kluczową rolę w elektrycznej przyszłości firmy, zapewniając elementy produkcyjne dla bezemisyjnych pojazdów nowej generacji.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *