Internetowa premiera nowego Maserati Grecale

W Modenie odbyła się premiera nowego SUV-a Maserati o nazwie Grecale, którą za pośrednictwem transmisji internetowej można było oglądać na całym świecie. Do wyboru będą wersje z napędem spalinowym, hybrydowym, a od przyszłego roku także w pełni elektrycznym.

Samochód został opracowany w Laboratorium Innowacji Maserati w Modenie nowy SUV będzie produkowany w zakładzie w Cassino. W chwili debiutu na rynek trafią trzy wersje: GT – napędzana 4-cylindrowym silnikiem z układem mild hybrid (miękkiej hybrydy) o mocy 300 KM, Modena – z 4-cylindrową jednostką mild hybrid o mocy 330 KM oraz Trofeo (przyspieszenie 0-100 km/h w 3,8 s) – wyposażona w benzynowy silnik V6 o pojemności 3,0 l i mocy 530 KM, bazujący na jednostce Nettuno montowanej w modelu MC20. Uzupełnieniem oferty będzie Grecale Folgore, w 100 procentach elektryczna wersja w technice 400V, która zadebiutuje na rynku w 2023 roku.

Wymiary nowego SUV-a włoskiej marki w wersji GT Grecale to: 4846 mm długości, rozstaw osi wynosi 2901 mm, wysokość – 1670 mm, szerokość – 1948 mm (2163 mm wraz z lusterkami bocznymi).

Wizytówką Grecale jest nowy wizualny symbol Maserati, który wyróżnia każdy nowy model marki od czasu premiery MC20. Z przodu uwagę zwraca również imponująca, nisko umieszczona osłona chłodnicy. Profil wyróżnia się kontrastem czystości linii i funkcjonalnego wzornictwa, z harmonijnie ukształtowanymi, muskularnymi płaszczyznami. Wiele elementów wykonano z włókna węglowego. Tylne światła w kształcie bumerangu czerpią inspirację ze stylizowanego przez Giugiaro modelu 3200 GT i płynnie wpisują się w trapezoidalny kształt, który dodatkowo podkreślają kabina z efektem coupé oraz wykończenie przywodzące na myśl sportowe samochody.

Wewnątrz Grecale przykuwa wzrok tradycyjnym dla Maserati zegarkiem – po raz pierwszy w wersji cyfrowej. A dzięki sterowaniu głosowemu zegarek zmienia się w prawdziwego konsjerża w samochodzie. Redukcja instrumentów do paneli dotykowych pozwoliła osiągnąć estetyczną czystość. Obsługa odbywa się za pośrednictwem kilku wyświetlaczy: dużego ekranu centralnego o przekątnej 12,3” – największego, jaki kiedykolwiek widziano w Maserati, kolejnego o przekątnej 8,8” dla dodatkowych elementów sterujących oraz trzeciego, dla pasażerów tylnych siedzeń.

Za zarządzanie funkcjami odpowiadają najnowocześniejszy system informacyjno-rozrywkowy Maserati Intelligent Assistant (MIA) oraz Maserati Connect. O wrażenia akustyczne dba nagłośnienie Sonus faber 3D. System Sonus faber – standardowy na poziomie wyposażenia Premium – liczy 14 głośników, a w opcji, na poziomie High Premium, ma już 21 głośników.

Natomiast za stabilne prowadzenie pojazdu odpowiada między innymi nowy system Maserati – Vehicle Dynamic Control Module (VDCM), oferujący 360-stopniową kontrolę nad samochodem. Kierowca ma do wyboru tryby jazdy: Comfort, GT, Sport, Corsa (tylko Trofeo) oraz Off-Road.

Światową premierę Grecale, którą transmitowano na stronie internetowej marki, uświetnili Matilda De Angelis i Alessandro Borghi – światowej sławy włoscy aktorzy oraz ambasadorowie marki, wśród których nie zabrakło także słynnego piłkarza Davida Beckhama oraz włoskiego artysty Dardusta, który zadbał o ekskluzywny podkład części cyfrowej imprezy.

Inżynierowie z Laboratorium Innowacji Maserati w Modenie współpracowali właśnie z Dardustem nad zaprojektowaniem dźwięku w samochodzie.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *