Grupa Renault rezygnuje z biznesu w Rosji

Grupa Renault podpisała umowy sprzedaży Renault Rosja i swojego pakietu kontrolnego w firmie Avtovaz. Do podjęcia tego kroku skłoniła francuski koncern konieczność dostosowania się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę.

Rada Dyrektorów Grupy Renault jednogłośnie zatwierdziła podpisanie umów sprzedaży 100 proc. udziałów koncernu w spółce Renault Rosja na rzecz Moscow City oraz 67,69 proc. udziałów w firmie Avtovaz na rzecz NAMI (Centralny Instytut Badawczo-Rozwojowy Samochodów i Silników). Jak poinformowało Renault w komunikacie, zamknięcie tych transakcji nie jest uzależnione od żadnych warunków, a wszystkie wymagane zgody zostały uzyskane.

Umowa przewiduje opcję odkupienia przez Grupę Renault swoich udziałów w Avtovaz, z możliwością realizacji w określonych terminach w ciągu najbliższych 6 lat. Podjęliśmy trudną, ale konieczną decyzję i dokonujemy odpowiedzialnego wyboru wobec 45 tysięcy naszych pracowników w Rosji, zachowując jednocześnie dokonania Grupy i naszą zdolność do powrotu do kraju w przyszłości, w innych okolicznościach. Jestem przekonany o zdolności Grupy Renault do dalszego przyspieszenia transformacji i przekroczenia celów średnioterminowych – oświadczył Luca de Meo, dyrektor generalny Grupy Renault.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *