Grupa Renault inwestuje w technologie wodorowe

W ramach strategii zrównoważonego rozwoju Grupa Renault wyznaczyła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r. w Europie i do 2050 r. na świecie. Cel ten Grupa zamierza osiągnąć poprzez rozwój napędu wodorowego jako uzupełnienia dla aut z napędem elektrycznym. Dostawcze Renault na wodór już jeżdżą, a francuski koncern zamierza do 2030 r. osiągnąć wspólnie z firmą joint venture HYVIA 30% udziałów w europejskim rynku samochodów dostawczych. W przypadku marek Renault i Alpine modele napędzane wodorem są obecnie w fazie projektowania.

Istnieją dwie technologie zespołów napędowych umożliwiające wykorzystanie wodoru jako nośnika energii, nad którymi pracuje Grupa Renault: spalinowy silnik wodorowy i wodorowe ogniwa paliwowe.

Wodorowy silnik spalinowy wykorzystuje ten gaz jako paliwo, spalane w obecności tlenu w komorze spalania. Określenie „samochód wodorowy” używane jest dzisiaj w odniesieniu do wodorowego samochodu elektrycznego wyposażonego w wodorowe ogniwo paliwowe i silnik elektryczny.

Zasada działania wodorowego ogniwa paliwowego

Nazwa „ogniwo paliwowe” jest tutaj myląca, ponieważ w tej technologii energia elektryczna jest wytwarzana bez procesu spalania. W ogniwie paliwowym zachodzi reakcja elektrochemiczna między wodorem ze zbiornika a tlenem zawartym w powietrzu, w efekcie której powstaje prąd elektryczny, ciepło i para wodna. Wytworzona w tym procesie energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorze zasilającym silnik elektryczny napędzający pojazd. Do układu wydechowego trafia jedynie para wodna.

Zasięg samochodów zasilanych wodorem

W celu optymalizacji zarządzania energią wodorowe ogniwo paliwowe jest połączone z akumulatorem trakcyjnym, którego pojemność w połączeniu z pojemnością zbiornika wodoru decyduje o całkowitym zasięgu wodorowego pojazdu elektrycznego. W wodorowych samochodach elektrycznych wodorowe ogniwo paliwowe pełni rolę układu zwiększającego zasięg (ang. range extender) elektrycznego zespołu napędowego. Samochód napędzany wodorem ma wiele zalet: brak emisji CO2 podczas jazdy, duży zasięg i krótki czas, poniżej 5 minut, napełniania zbiornika, jak w pojazdach zasilanych paliwami kopalnymi.

Dostawczak z napędem wodorowym – Renault Master Van H2-Tech

Pierwszy seryjny dostawczy samochód Renault z napędem wodorowym, Renault Master Van H2-Tech, został zaprezentowany na ostatnim Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu. Model, wprowadzony na rynek pod koniec 2022 roku, ma zasięg 400 km dzięki zbiornikom zawierającym łącznie 6,4 kg wodoru (4 zbiorniki po 1,6 kg).

W przypadku Grupy Renault pojazdy z napędem wodorowym zaspokajają obecnie potrzeby w zakresie flot firmowych i biznesowych. Wspólnie ze swoją spółką joint venture HYVIA, Grupa Renault kieruje technologią wodorową przede wszystkim do kierowców pokonujących długie trasy, mających do czynienia z obecnie obowiązującymi przepisami ograniczającymi dostęp do centrów miast oraz często poruszających się na tych samych trasach i wyruszających z tego samego miejsca (magazyn) usytuowanego w pobliżu stacji tankowania wodoru.

Firma HYVIA (spółka joint venture Renault i Plug Power) opracowuje na potrzeby klientów biznesowych i samorządów lokalnych gamę lekkich samochodów dostawczych Renault napędzanych wodorem, opartych na koncepcji „dual power”, obejmującej: akumulator o mocy 33 kWh, ogniwo paliwowe o mocy 30 kW i zbiorniki zawierające w zależności od wersji od 3 do 7 kg wodoru.

Wybór tej technologii pozwala na uzyskanie dużego zasięgu, wynoszącego nawet 400 km, jak również krótkiego czasu tankowania wodoru (3 minuty).

Koncepcyjny Renault Scenic Vision

Renault Scenic Vision zostało publicznie zaprezentowane w maju tego roku. Ten koncepcyjny samochód osobowy z napędem wodorowym jest wyposażony w hybrydowy elektryczny zespół napędowy, oparty na technologii H2-Tech HYVIA, zastosowanej w modelu Master Van H2-TECH. Silnik elektryczny jest tutaj połączony z wodorowym ogniwem paliwowym o mocy 16 kW, pełniącym rolę „przedłużacza” zasięgu akumulatora trakcyjnego. To technologiczne rozwiązanie pozwala – bez zmniejszania zasięgu – na montaż dwukrotnie mniejszego akumulatora trakcyjnego. To istotny plus z punktu widzenia dekarbonizacji.

Scenic Vision jest ucieleśnieniem planu dekarbonizacji Renault z wykorzystaniem zdekarbonizowanych surowców, ekoodpowiedzialną produkcją w neutralnych klimatycznie zakładach, akumulatorem i silnikiem niezawierającymi metali ziem rzadkich oraz zerową emisją spalin dzięki silnikowi elektrycznemu zasilanemu wodorem.

Zdaniem Grupy Renault technologia napędu wodorowego będzie odpowiednia do stosowania w samochodach osobowych w ciągu najbliższych 10 lat.

Sportowy Alpine z napędem wodorowym – Alpenglow

Alpine Alpenglow, zaprezentowany na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu, jest koncepcyjnym modelem samochodu sportowego, wyposażonym w silnik spalinowy zasilany wodorem. Formuła 1 dla Alpine jest swoistym laboratorium, w którym opracowywane są najnowocześniejsze technologie Grupy Renault. Marka inwestuje w prace badawczo-rozwojowe nad napędem wodorowym do samochodów sportowych przyszłości.

W ramach działań zmierzających do osiągnięcia celów wyznaczonych w strategii zrównoważonego rozwoju Grupa Renault inwestuje nie tylko w przyszłe modele. W pierwszym etapie wytyczona została ścieżka dekarbonizacji, mająca na celu zmniejszanie śladu węglowego zakładów produkcyjnych Grupy i jej dostawców, a na kolejnym etapie, w ramach wdrożenia masowego retrofitu samochodów używanych, przewidziany został demontaż oraz recykling samochodów i ich akumulatorów trakcyjnych wycofanych z eksploatacji. Wszystkie podjęte przez nas korporacyjne zobowiązania nie wystarczą do osiągnięcia wyznaczonych celów, jeśli nie rozszerzymy ich na produkowane przez nas samochody – powiedział dyrektor generalny Grupy Renault, Luca de Meo podczas prezentacji Renault Scenic Vision.

Źródło: Informacja prasowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *