Grupa Polsat zbuduje stacje tankowania wodoru

Dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW w pięciu miastach Polski ZE PAK i Grupa Polsat Plus zbudują pięć stacji tankowania wodoru. Wszystkie obiekty mają rozpocząć swoją działalność do 30 czerwca 2024 roku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 21 lutego 2023 r. podpisał z PAK-PCE Stacje H2 (będącej częścią Grupy ZE PAK i Grupy Polsat Plus) umowę, dzięki której do beneficjenta trafi dotacja w wysokości 20 mln zł. Dzięki niej w pięciu miastach w Polsce: Wrocławiu, Rybniku, Gdańsku, Gdyni i Lublinie powstaną stacje tankowania wodoru. Obiekty mają zostać wybudowane do 30 czerwca 2024 r., wtedy też planowane jest rozpoczęcie działania stacji i sprzedaż paliwa wodorowego. Budowa stacji ma umożliwić tankowanie pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytwarzaną z wodoru przy wykorzystaniu tzw. ogniw paliwowych.

Według założeń PAK-PCE Stacje H2 w początkowym okresie planowane jest wykorzystanie około 30 proc. „przepustowości rynkowej” każdej z 5 stacji do tankowania wodoru, co pozwoli na dokonanie ponad 10 tys. tankowań autobusów i pozostałych pojazdów wodorowych. Firma przewiduje, że wraz z rozwojem rynku wodoru w Polsce wykorzystanie stacji będzie rosło i w perspektywie roku 2032 osiągnie poziom około 85 proc. Dodatkowo Grupa Polsat przygotowuje się do zakupu cystern do przewozu wodoru. Grupa ZE PAK i GRUPA Polsat Plus realizuje także projekt budowy fabryki autobusów wodorowych oraz elektrolizerni służącej do produkcji własnego wodoru.

Warto dodać, że w październiku 2022 roku podobną umowę na dofinansowanie budowy stacji wodorowych NFOŚiGW podpisał z PKN Orlen. Dzięki temu koncern z Płocka wybuduje trzy ogólnodostępne stacje tankowania wodoru: w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach. Uruchomienie stacji w Katowicach i Poznaniu planowane jest w drugiej połowie 2023 r., a w Wałbrzychu z początkiem 2025 roku.

Według danych IBRM Samar w latach 2021-2022 w Polsce zarejestrowanych zostało 117 samochodów osobowych na wodór. Były to modele – Toyota Mirai i Hyundai Nexo. W ciągu dwóch dekad lutego 2023 roku w naszym kraju zarejestrowano dodatkowo 35 sztuk modelu Hyundai Nexo. Niemal wszystkie te samochody zarejestrowała na siebie firma Plus Flota, należąca do Grupy Polsat.

Źródło: IBRM Samar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *