GreenWay Polska rozbudowuje sieć ładowarek aut elektrycznych

GreenWay Polska planuje rozbudowę sieci ładowania samochodów elektrycznych o półtora tysiąca nowych punktów w ciągu najbliższych czterech lat. Firma rozwija także usługi dla biznesu w zakresie elektryfikacji floty.

Do 2026 roku GreenWay Polska wybuduje 825 stacji ładowania dysponujących 1,5 tys. punktami ładowania samochodów, z czego 70 stacji (120 punktów) powstanie jeszcze w tym roku. Plany te obejmują wyłącznie stacje własne, czyli te wybudowane i należące do spółki. GreenWay Polska szacuje, że równolegle podłączy do sieci kolejnych kilkaset stacji partnerskich.

Również w tym roku GreenWay Polska wymieni 60 stacji ładowania o mocy 50 kW na urządzenia o znacznie większej mocy. Większość nowych stacji instalowanych w publicznej sieci GreenWay będzie dysponowała mocą 150 kW, a tam, gdzie będą takie możliwości, mocą 200 kW. Jedynym wyjątkiem mogą być lokalizacje, gdzie nie ma możliwości zamontowania ładowarek o takiej mocy ze względu na infrastrukturę energetyczną. – Stacje ładowania o mocy 150 kW są obecnie naszym standardem dla nowych inwestycji, choć przewidujemy także instalowanie stacji o mocy 200 kW w wybranych lokalizacjach. Nauczeni dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie potrzeb kierowców, w naszych planach rozwojowych uwzględniliśmy także huby ładowania, czyli miejsca, w których elektromobilni będą mieli do swojej dyspozycji co najmniej kilka punktów ładowania. Kilka tego typu obiektów mamy już uruchomionych, a w przygotowaniu jest kilkadziesiąt kolejnych – tłumaczy Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

Równolegle do rozbudowy publicznej sieci ładowania, GreenWay rozwija usługi dla biznesu z zakresu elektromobilności. Oferta obejmuje zarówno dostawę stacji ładowania, jak również usługi w zakresie projektowania i instalacji tego typu infrastruktury. Ważnym jej elementem są opracowane przez GreenWay rozwiązania w zakresie zarządzania energią stosowane w tych lokalizacjach, gdzie występują niewystarczające moce przyłączeniowe. – Rynek rośnie i dojrzewa, a polskie firmy coraz częściej decydują się na elektryfikację floty. Oznacza to zupełnie nowe potrzeby biznesu. Rozwiniemy swą działalność usługową w obszarze elektromobilności, zapewniając firmom kompleksowe wsparcie w tej transformacji. Posiłkujemy się w tym zakresie doświadczeniami zdobytymi przy budowie naszej sieci. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się część naszego biznesu – mówi Rafał Czyżewski.

W sieci GreenWay zarejestrowanych jest obecnie blisko 50 tys. kierowców, którzy pobierają miesięcznie już ponad 850 tys. kWh energii. Obecnie sieć spółki w Polsce liczy 910 punktów ładowania zainstalowanych na 460 stacjach, z czego 450 punktów pozwala na szybkie ładowanie prądem DC. Natomiast łącznie ze stacjami na Słowacji sieć spółki liczy 1250 punktów.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *