Ford i Toyota także wstrzymują działalność w Rosji

Ford Motor Company poinformował o zawieszeniu rosyjskiego joint venture oraz o pomocy dla ukraińskich uchodźców. Podobna decyzję podjęła Toyota, która m.in. wstrzymuje produkcję w swoim zakładzie w Petersburgu.

Agresja putinowskiej Rosji na niepodległą Ukrainę skłania kolejne koncerny motoryzacyjne do zawieszania lub ograniczania swojej działalności biznesowej w kraju agresora. Ostatnio dołączył do nich Ford Motor Company. – Firma Ford, jako członek globalnej społeczności jest głęboko zaniepokojona inwazją na Ukrainę i wynikającymi z niej zagrożeniami dla pokoju i stabilności. Sytuacja zmusiła nas do ponownej oceny naszych działań w Rosji. W ostatnich latach Ford znacząco ograniczał swoją działalność w tym kraju. Obecnie koncentruje się ona wyłącznie na produkcji samochodów dostawczych i sprzedaży na lokalnym rynku poprzez mniejszościowe udziały w spółce joint venture Sollers Ford. Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, dziś poinformowaliśmy naszych partnerów JV, że zawieszamy działalność w Rosji ze skutkiem natychmiastowym do odwołania – czytamy w komunikacie.

Amerykański koncern zadeklarował także, że mimo, że nie prowadzi dużej działalności na Ukrainie, to wielu jej obywateli pracuje w Fordzie na całym świecie i w tym trudnym czasie firma będzie im pomagać. – Ford Fund wspiera pomoc humanitarną dla Ukrainy poprzez darowiznę w wysokości 100 tysięcy dolarów na rzecz Global Giving Ukraine Relief Fund. Będzie ona wykorzystana na wsparcie ukraińskich rodzin, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów podczas tego kryzysu – podkreślają przedstawiciele koncernu.

Także Toyota wydała oświadczenie w kwestii produkcji w rosyjskiej fabryce oraz importu samochodów do tego kraju. Toyota Motor Russia wstrzymuje produkcję w zakładzie w Petersburgu. Wstrzymała także import pojazdów aż do odwołania. Toyota Russia odpowiada za sprzedaż samochodów i obsługę posprzedażową za pośrednictwem 168 stacji dealerskich. Spółka odpowiada także za fabrykę w Petersburgu, produkującą modele RAV4 i Camry na rynek rosyjski oraz na eksport do Białorusi, Kazachstanu i Armenii.

Toyota Ukraine wstrzymała wszelkie działania już 24 lutego. Ukraińskie przedstawicielstwo, należące do Sumitomo Corp., odpowiada za sprzedaż samochodów tej marki i obsługę posprzedażową za pośrednictwem 37 stacji dealerskich.

Przedstawicielstwa Toyoty w krajach graniczących z Ukrainą już podjęły konkretne działania wspierające ukraińskich pracowników i ich rodziny, m.in. ułatwiając przenoszenie bliskich członków rodzin z Ukrainy do bezpiecznych miejsc oraz zapewniając zakwaterowanie, wyżywienie i inne potrzebne wsparcie. Toyota planuje prowadzić dalszą pomoc humanitarną.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.