Ford przyłącza się do apelu do Unii Europejskiej

Ford of Europe wraz z 27 firmami podpisał apel skierowany do Unii Europejskiej (UE) dotyczący stworzenia warunków prawnych, by od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze na Starym Kontynencie cechowały się zerową emisją spalin oraz o ustanowienie wiążących celów dotyczących stworzenia infrastruktury ładowania.

We wspólnym liście wysłanym dziś do unijnych ustawodawców sygnatariusze podkreślają, że usunięcie z dróg pojazdów spalających paliwa kopalne jest niezbędne do osiągnięcia przez Europę celu zerowej emisji netto do 2050 r. Obejmuje to uchwalenie przepisów ustanawiających normy i jasny harmonogram działań dla przemysłu i dostawców, ułatwiających przechodzenie na pojazdy z napędem elektrycznym.

Wierzymy w europejskim Fordzie, że swoboda przemieszczania się idzie w parze z troską o naszą planetę i o siebie nawzajem” – powiedział Stuart Rowley, prezes Ford of Europe. „Dlatego do 2035 roku wszystkie pojazdy Forda będą bezemisyjne. Aby skutecznie osiągnąć ten cel, ustawodawcy unijni muszą również wyznaczyć wiążące cele krajowe w zakresie sprawnie działającej infrastruktury ładowania akumulatorów, która sprosta rosnącemu zapotrzebowaniu na pojazdy elektryczne.”

W związku z tym apelem, Stuart Rowley weźmie udział w poświęconym motoryzacji Europejskim Szczycie Klimatycznym, organizowanym przez grupę działającą na rzecz kampanii Transport i Środowisko, jako członek panelu dyskusyjnego poszukującego odpowiedzi na pytanie, kiedy przedsiębiorstwa, pracownicy i konsumenci powinni przejść na rozwiązania w pełni elektryczne.

Organy prawodawcze UE podejmują obecnie decyzję w sprawie nowych zasad dotyczących ekologicznie czystych samochodów, w związku z propozycją Komisji Europejskiej – popieraną przez sygnatariuszy – aby od 2035 r. w całej UE sprzedaż nowych samochodów ograniczona została do modeli osobowych i dostawczych wyposażonych w bezemisyjne napędy. W czerwcu Parlament Europejski i rządy państw UE określą swoje stanowiska, a ostateczny kształt ustawy ma zostać przyjęty jesienią.

Dla Ford of Europe drogę ku gamie pojazdów o zerowej emisji toruje nowa generacja siedmiu w pełni elektrycznych, w pełni skomunikowanych modeli osobowych i dostawczych, które pojawią się w Europie do 2024 r. Na czele tej listy są Mustang Mach-E, który w ubiegłym roku uzyskał maksymalne oceny w rankingach Euro NCAP i Green NCAP za bezpieczeństwo i ekologię, oraz E-Transit, wyróżniony złotą nagrodą Euro NCAP za zaawansowane systemy wspomagania kierowcy.

Źródło: Informacja prasowaprzepisy 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.