Ford E-Transit Custom w przyszłym roku

Przy okazji prezentacji programu Ford Pro oraz jazd testowych E-Transitem, mieliśmy okazję po raz pierwszy zobaczyć nowy, w pełni elektryczny model E-Transit Custom. Bezemisyjny dostawczak oferuje zasięg do 380 km, możliwość holowania przyczepy, szybkie ładowanie prądem stałym oraz funkcję Pro-Power Onboard. Produkcja nowego Customa rozpocznie się w 2023 roku w zakładzie Ford Otosan w tureckim mieście Kocaeli.

E-Transit Custom jest pierwszym z czterech kolejnych w pełni elektrycznych pojazdów użytkowych, które Ford Pro wprowadzi na rynek do 2024 roku. Zdaniem producenta ten model ma wyznaczyć nowy punkt odniesienia w segmencie jednotonowych pojazdów dostawczych w Europie oraz pomóc firmom w całym regionie w łatwej przesiadce na pojazdy zelektryfikowane.

W pełni elektryczny następca najlepiej sprzedającego się samochodu dostawczego w Europie, został zaprojektowany od podstaw, aby bezproblemowo integrować się ze środowiskiem Ford Pro, obejmującym rozwiązania zwiększające produktywność. E-Transit Custom będzie wspierany przez oprogramowanie Ford Pro, rozwiązania w zakresie ładowania, serwisu i finansowania za pośrednictwem jednej kompleksowej platformy, co pomoże zwiększyć dostępność pojazdów i obniżyć koszty eksploatacji.

Przełomowy moment

Producent zapowiada, że najnowszy przedstawiciel zelektryfikowanej linii Ford Pro będzie kluczowym elementem projektu, którego celem jest osiągnięcie zerowej emisji spalin wszystkich modeli, sprzedawanych przez Forda na Starym Kontynencie oraz neutralności węglowej w całej Europie do 2035 roku. W pełni elektryczna architektura modelu E-Transit Custom zapewnia zasięg do 380 km, szybkie ładowanie prądem stałym i możliwość holowania przyczepy.

To przełomowy moment dla operatorów pojazdów użytkowych w Europie i kolejna, niezwykle istotna realizacja naszych ambicji w Ford Pro. Najlepiej sprzedający się samochód dostawczy w Europie właśnie stał się w pełni elektryczny, a przy wsparciu naszego wyjątkowego centrum obsługi Ford Pro, oferującego kompleksowe usługi zwiększające produktywność, nowy E-Transit Custom przyniesie nieocenione korzyści operacyjne firmom w całej Europie – zapewnia Hans Schep, dyrektor generalny Ford Pro w Europie.

Cztery modele z rodziny Transita

Wśród funkcji opracowanych na podstawie szczegółowych analiz opinii uzyskanych od użytkowników pojazdów dostawczych, znajduje się system ProPower Onboard, który umożliwia zasilanie energią elektryczną narzędzi, oświetlenia i innych urządzeń, wszędzie, gdzie znajduje się samochód. Ford ogłosił, że do 2024 roku do vana E-Transit o ładowności 2 ton dołączą cztery nowe, w pełni elektryczne pojazdy, które wejdą w skład rodziny Transita, w tym furgony Transit Custom i Transit Courier oraz osobowe Tourneo Custom i Tourneo Courier.

W pełni elektryczny E-Transit Custom wejdzie do produkcji w drugiej połowie 2023 roku i będzie stanowił część najszerszej gamy modelowej Transita Customa, jaką kiedykolwiek oferowano europejskim klientom. Dalsze szczegóły dotyczące elektryfikacji samochodów użytkowych Forda zostaną ujawnione we wrześniu tego roku.

Z tureckiej fabryki

Wszystkie warianty Transita Custom będą produkowane przez Ford Otosan – spółkę joint venture Forda w Turcji – w zakładzie w Kocaeli, gdzie produkowany jest europejska wersja Transita, będąca owocem zapowiadanych wcześniej inwestycji w tych zakładach o wartości 2 mld euro. Firmy Ford, SK On Co., Ltd. i Koç Holding podpisały niedawno protokół ustaleń w sprawie wiodącej w branży spółki joint venture, której celem jest stworzenie jednego z największych w Europie zakładów produkujących akumulatory do pojazdów użytkowych. Rozpoczęcie produkcji planowane jest w połowie bieżącej dekady, a roczna wydajność ma pozwolić na wyprodukowanie akumulatorów o łącznej pojemności od 30 do 45 gigawatogodzin.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.