Elektryczne Audi ruszają na Rajd Dakar!

Już 1 stycznia rozpocznie się kolejna edycja słynnego Rajdu Dakar. Do Arabii Saudyjskiej wybiera się także silna ekipa Audi, która z modelem RS Q e-tron po raz pierwszy wystartuje w najtrudniejszym maratonie samochodowo-motocyklowym na świecie.

Dla niemieckiej marki, która ma na swoim koncie m.in. wprowadzenie takich nowinek jak: napęd quattro czy silników TFSI, udział w tym rajdzie z wykorzystaniem modelu e-tron oznacza początek nowej ery.

Rajd Dakar jest największym wyobrażalnym wyzwaniem dla naszego innowacyjnego napędu elektrycznego z wysokonapięciowym akumulatorem i wysokowydajnym przetwornikiem energii. Nigdy wcześniej w Audi Sport nie przygotowaliśmy tak skomplikowanego pojazdu w tak krótkim czasie. Rajd Dakar – najdłuższy i najbardziej wymagający rajd świata – to teraz najważniejszy dla nas i dla tego samochodu test. Podchodzimy do tej imprezy z wielkim szacunkiem i jesteśmy w pełni skoncentrowani na tym wyzwaniu – powiedział Julius Seebach, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH.

Sportowe tradycje Audi

Audi Sport ma bardzo bogatą tradycję udziału w różnych seriach i dyscyplinach sportów motorowych. Począwszy od roku 1981 samochody z czterema pierścieniami w logo brały udział w rajdach WRC, wyścigach samochodów turystycznych (Trans-Am, IMSA GTO, DTM, STW, TCR), wyścigach prototypów (LMP), wyścigach klasy GT (GT3, GT2, GT4), rallycrossie (WRX) i rywalizacji jednomiejscowych bolidów (Formuła E). Teraz, jako siódma dyscyplina w portfolio tej zasłużonej marki, dochodzą jeszcze rajdy terenowe.

Wyścig w Le Mans przetarł szlak

W trzech Audi RS Q e-tron prowadzonych przez trzy dwuosobowe załogi znaleźć można pionierskie i innowacyjne rozwiązania techniczne. W kategorii T1 Ultimate w Rajdzie Dakar Audi chce udowodnić, że zelektryfikowany układ napędowy jest bardzo wydajny i konkurencyjny wobec napędów klasycznych. Jak podkreśla producent, to nie pierwszy wyczynowy pojazd marki Audi Sport z napędem alternatywnym. W roku 2012 Audi z napędem zelektryfikowanym zwyciężyło w słynnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans, wygrywając jako pierwsze z tego typu napędem, a w sezonie 2017/2018 jako pierwszy niemiecki producent zdobyło tytuł mistrzowski w Formule E.

Gwiazdorska obsada

Trzy zespoły najlepszych kierowców Audi z pewnością dadzą z siebie wszystko w Arabii Saudyjskiej. Mattias Ekström błyszczy swoją wszechstronnością. Dwa tytuły mistrzowskie w DTM i zwycięstwo w mistrzostwach świata w rallycrossie to najjaśniejsze punkty jego prawie 30-letniej międzynarodowej kariery w sportach motorowych. Jego pilot, a zarazem drugi kierowca Emil Bergkvist, również Szwed, był mistrzem świata juniorów w rajdach samochodowych. Francuz Stéphane Peterhansel to prawdziwa gwiazda nie tylko teamu, ale całego rajdu – czternastokrotny triumfator „Dakaru” cały czas przewodzi tabeli najlepszych zawodników tej imprezy. W kokpicie Audi RS Q e-tron towarzyszyć mu będzie rodak – Edouard Boulanger. Natomiast Hiszpan Carlos Sainz trzykrotnie wygrał Rajd Dakar i ma za sobą ponad dwie dekady rajdowych doświadczeń, podczas których dwukrotnie został rajdowym mistrzem świata. Jego pilot, Lucas Cruz, towarzyszył mu również we wszystkich dotychczasowych zwycięstwach w Dakarze.

Osiem tysięcy kilometrów

Wszystkie trzy Audi RS Q e-tron startują w barwach Team Audi Sport. Marka wspierana jest jednak przez Q Motorsport – zespół Svena Quandta mający za sobą ponad ćwierć wieku doświadczeń w rajdach terenowych, w tym sześć zwycięstw w Dakarze. W sumie 80 osób z Audi i Q Motorsport – od kierowców rajdowych, przez osoby odpowiedzialne za technikę i logistykę, aż po lekarza i fizjoterapeutów, przez dwa tygodnie będzie przemieszczać się przez Arabię Saudyjską.

Program rajdu, który łącznie liczy 8099 km, obejmuje 12 etapów, a dzienny dystans w niektórych przypadkach przekracza nawet 800 km. Łączna długość odcinków specjalnych to 4252 km. Rajd Dakar 2022 rozpocznie się w Nowy Rok w Jeddah, a zakończy 14 stycznia. Natomiast 8 stycznia zaplanowano dzień odpoczynku w Rijadzie.

(TSz) Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *