Bentley kończy produkcję silnika W12

Firma Bentley ogłosiła, że w kwietniu 2024 roku zaprzestanie produkcji swojego 12-cylindrowego silnika benzynowego. Do tej pory w fabryce w angielskim Crewe powstanie w sumie ponad 100 tys. egzemplarzy tych kultowych jednostek napędowych, które są wytwarzane przez Bentley’a od 20 lat.

Decyzja jest wynikiem przyspieszenia działań firmy w kierunku zrównoważonej mobilności. W ramach strategii Beyond100 cała linia modeli Bentley’a zostanie w pełni zelektryfikowana do początku następnej dekady, zmniejszając średnią emisję floty do 0 g/km CO2.

Po raz ostatni silnik W12 został zamontowany w najmocniejszym w historii firmy modelu Bentley Batur. W tym modelu silnik rozwija 1000 Nm momentu obrotowego i zapewnia moc 760 KM. Już w niedalekiej przyszłości linia produkcyjna silników W12 stanie się rozszerzonym obszarem do budowania innych jednostek napędowych brytyjskiej marki, wykorzystywanych w modelach hybrydowych typu Plug-in (PHEV).

Co ciekawe, każdy silnik W12 jest ręcznie składany przez 6,5 godziny, a następnie poddawany testom trwającym ponad godzinę za pomocą trzech specjalistycznych urządzeń diagnostycznych. Dodatkowo, co tydzień jeden wybrany losowo egzemplarz brany jest „pod lupę” i rozbierany na części, co ma pomóc wyeliminować ewentualne usterki fabryczne.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *