Baja Poland 2022. Hołowczyc po raz ósmy?

Już w najbliższy piątek rusza najważniejszy rajd cross country w Polsce – Columna Medica Baja Poland, który jest rundą Pucharu Świata i Pucharu Europy FIA, a także jest zaliczany do mistrzostw Polski. Na starcie pojawi się m.in. siedmiokrotny zwycięzca tej imprezy Krzysztof Hołowczyc pilotowany przez Łukasza Kurzeję w Mini John Cooper Works Rally.

Obok utytułowanej polskiej załogi, na starcie w Szczecinie stanie także Yazeed Al Rajhi w Toyocie Hilux oraz Michał Małuszyński z Julitą Małuszyńską w kolejnym Mini. Ten ostatni duet walczy o tytuł mistrza Europy. Hołowczyc z Kurzeją są zgłoszeni do rywalizacji w Pucharze Świata i mają przed sobą jeden cel – najwyższe miejsce na podium, na którym stawali podczas Baja Poland już siedem razy. W tej rywalizacji są więc niekwestionowanymi faworytami.

Poza wspomnianymi zawodnikami na starcie do rywalizacji w Pucharze Świata i Pucharze Europy stanie 30 załóg . Rajd jest także rundą Mistrzostw Europy Strefy Centralnej i Mistrzostw Polski, gdzie w wielu klasach rozstrzygnie się walka o tegoroczne tytuły.

Bazą rajdu jest Szczecin, gdzie zlokalizowano miasteczko rajdowe. W piątek zostanie rozegrany odcinek kwalifikacyjny o długości 7,5 kilometrów. Prawdziwe wyzwanie dla zawodników stanowić będą dwie najdłuższe próby – każda po 216 kilometrów – rozgrywane w sobotę na Drawskim Poligonie. Następnie zawodnicy wracają w okolice Szczecina – w niedzielę w Dobrej, rozegrane zostaną dwa ostatnie odcinki specjalne o łącznej długości 50 kilometrów. Zwycięzcę rajdu poznamy wczesnym popołudniem w niedzielę.

– Baja Poland to wielkie święto cross country w Polsce. Cieszę się, że przez wszystkie te lata rajd jest organizowany w tych samych lokalizacjach. Powoduje to, że ludzie odpowiedzialni za wszystkie aspekty organizacji, zabezpieczenia trasy, logistyki ciagle doskonalą się i wiedzą o co w tym wszystkim chodzi – tłumaczy Krrzysztof Hołowczyc.

– Miasto Szczecin, Gmina Dobra oraz Miasto i gmina Drawsko Pomorskie od lat wspierają organizację Baja Poland, która jest sportową wizytówką Polski. Dzięki uprzejmości Sił Zbrojnych RP mamy dostęp do terenów, na których można wytyczyć bardzo trudne, ale dające ogromną frajdę z jazdy trasy. W szczególności dotyczy to ogromnego poligonu w Drawsku Pomorskim, którego wszyscy nam zazdroszczą. Na tych terenach rozgrywane są odcinki specjalne, które długością i trudnością dorównują najbardziej wymagającym maratonom świata.
Z Łukaszem mamy oczywiście wielki apetyt na wygraną, w tym roku startowaliśmy w Baja Aragon, gdzie niestety dopadł nas pech, jednak swoim tempem pokazaliśmy jak skuteczni możemy być. Tu mamy zamiar zrealizować nasz plan w 100%.

Baja Poland to także zacięta rywalizacja w innych klasach, wspomnę o najbliższej mojemu sercu rywalizacji w Pucharze Dacia Duster Motrio Cup. Zawodnicy startujący w pucharze organizowanym przez Hołowczyc Racing rywalizują o tytuł mistrzowski i możecie mi wierzyć, nikt tam nie odpuszcza. Wszyscy startują dokładnie takimi samymi autami – Daciami Duster – tak więc liczą się tylko umiejętności i strategia załóg. W Pucharze Świata startuje również Tomek Baranowski w Toyocie Hilux obsługiwanej przez mój zespół Hołowczyc Racing – trzymajcie więc kciuki za naszych I do zobaczenia na mecie – zakończył Hołowczyc.

Program rajdu Columna Medica Baja Poland 2022

2 września – Piątek
08.00-20.00 – Miasteczko Rajdowe Szczecin – Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
8.00-13.00 – Odcinek Testowy – Wołczkowo, Gmina Dobra
Od 17.00 – Start Honorowy – Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 17.15 – Odcinek Kwalifikacyjny (QS) “Szczecin” – Miasteczko Rajdowe Szczecin
19.30 – Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców QS – Netto Arena Szczecin

3 września – Sobota
08.00-20.00 – Strefa Serwisowa Drawsko Pomorskie – Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski
Od 8.30 – Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 1” – Poligon Drawski
Od 14.20 – Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 2” – Poligon Drawski

4 września – Niedziela
08.00-16.00 – Miasteczko Rajdowe Szczecin – Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
Od 9.35 – Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 1” – Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 12.05 – Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 2” – Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 14.30 – Ceremonia Mety – Netto Arena Szczecin

Tomasz Szmandra
Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *