„Autostrada do elektromobilności” – podsumowanie pierwszego miesiąca

Druga edycja „Autostrady do elektromobilności”, uruchomiona przez EV Klub Polska, Wallbox chargers oraz Autopay cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Do tej pory elektromobilni kierowcy skorzystali z 1500 darmowych przejazdów, podczas których pokonali ponad 160 tysięcy kilometrów i nie wyemitowali ponad 20 ton dwutlenku węgla. Przypominamy, że kampania trwa do końca wakacji.

II edycję „Autostrady do elektromobilności” zainaugurowano 4 lipca. W ramach przedsięwzięcia osoby zarejestrowane w EV Klubu Polska i użytkujące samochody elektryczne są zwolnione z opłat za 5 przejazdów odcinkami autostrad, które są objęte system video-tollingu. Mowa o fragmentach Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś), odcinku Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska – węzeł Balice) i Wrocław – Sośnica oraz Autostrady A2 (Stryków – Konin). W praktyce oznacza to, że kierowcy aut wyposażonych w akumulatory trakcyjne, którzy np. wybierają się nad morze i z niego wracają, oszczędzają blisko 60 zł, a jeśli korzystają z autostrady A4, to w ich kieszeni zostaje niemal 50 zł. Także przejazd pozostałymi kilkusetkilometrowymi odcinakami krajowej sieci autostrad oznacza kilkudziesięciozłotowe oszczędności (dla A2 Konin – Stryków w obie strony jest to nieco ponad 22 zł).

Pierwsze dane

EV Klub Polska, Wallbox chargers oraz Autopay – organizatorzy „Autostrady do elektromobilności” – podali, że liczba przejazdów, które otrzymały zwrot kosztów za przejazd wyniosła równe 1500. Wśród elektromobilnych kierowców największą popularnością cieszy się odcinek AmberOne A1 z liczbą 75 240 bezpłatnych pokonanych kilometrów. Drugą autostradą jest A4 Katowice – Kraków (41 602 km). Na trzecim miejscu znalazł się fragment A4 Wrocław – Sośnica (36 126 km), a na czwartym A2 Konin – Stryków z liczbą 9900 km.

Tegoroczna edycja akcji „Autostrady do elektromobilności” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nasi klubowicze pokonali bezemisyjnie i bez opłat ponad 162 000 kilometrów. Dane po półmetku wakacji są bardzo optymistyczne i pokazują, że popularność zeroemisyjnego transportu rośnie, szczególnie w dobie wysokich cen paliw konwencjonalnych. Wartością w wymiarze pozafinansowym jest ochrona środowiska. Dzięki prowadzonej akcji udało się nie wyemitować 20 359 ton CO 2 do atmosfery – wylicza Łukasz Lewandowski, prezes EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”.

Jako Autopay od początku staramy się wspierać osoby świadomie wybierające zeroemisyjne środki transportu. Nawet drobne indywidualne zmniejszenie emisji ma znaczenie, jeśli podejmowane jest wspólnie przez tysiące kierowców. Co ważne, 1500 przejazdów opłaconych automatycznie przekłada się także na realne ograniczenie zużycia papieru przez sam fakt, że nie ma potrzeby drukowania biletów i paragonów – komentuje Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Pomysłodawcy kampanii policzyli również, jakie pojazdy najczęściej korzystają z darmowych autostrad. W top 5 dominują Tesle. Na pierwszym miejscu znalazł się Model 3 (508 przejazdów), a na drugim Model S (123 podróże). Podium zamyka Nissan Leaf ze 113 przejazdami. Na czwartym miejscu jest Kia e-Niro z 68 podróżami, a numerem pięć została Tesla Model Y z liczbą 53 przejazdów.

Ta liczba w pewnym stopniu odzwierciedla park samochodów elektrycznych w Polsce, który z każdym rokiem staje się coraz bardziej różnorodny i większy. Według Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA, na koniec lipca 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych prawie 25 tys. osobowych i użytkowych samochodów z napędem całkowicie elektrycznym. Przez pierwsze siedem miesięcy 2022 roku ich liczba zwiększyła się o ponad 7000 sztuk, tj. o 95% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku – dodaje Łukasz Lewandowski.

– „Autostrada do elektromobilności” potwierdza, że coraz więcej Polaków nabiera świadomości, że jazda tzw. elektrykami jest dużo wygodniejsza i tańsza w porównaniu do samochodów spalinowych – oby tak dalej – mówi Agnieszka Komarowicz, Account Executive Poland w Wallbox Chargers.

Jak skorzystać z promocji?

Zwolnieni z opłat za korzystanie z płatnych autostrad są wszyscy użytkownicy samochodów elektrycznych, w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, i którzy dodatkowo są członkami EV Klub Polska. By przystąpić do kampanii wystarczy się zarejestrować na (https://elektromobilni.pl/klub), a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji, zostanie wygenerowany link, dzięki któremu będzie można dokonać rejestracji lub logowania w aplikacji Autopay. Następnie wystarczy uzupełnić niezbędne dane (w tym pojazdu) i cieszyć się 5 darmowymi przejazdami po polskich autostradach.

Darmowe przejazdy autostradami to nie jedyny benefit związany z przystąpieniem do EV Klub Polska. Klubowicze mają do dyspozycji także rabaty (5, 7 i 10 proc.) na ładowanie aut elektrycznych już na niemal 500 stacjach GreenWay oraz GO+EAuto w całym kraju. Poza ładowaniem należąc do klubu można skorzystać także z benefitów takich jak: rabaty na zakup i instalację domowych stacji ładowania, zniżki na usługi hotelarskie i gastronomiczne, korzystniejsze stawki za ubezpieczenie pojazdu oraz pełne wsparcie prawne i techniczne – dodaje Łukasz Lewandowski.

Projekt „Autostrada do elektromobilności” nawiązuje do podobnych rozwiązań w Unii Europejskiej. Przykładem są Czechy, gdzie od stycznia 2020 roku pojazdy elektryczne (BEV), zasilane wodorem (FCEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV) o poziomie emisji do 50 gramów CO 2 na kilometr, są zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad. Takie przywileje dla kierowców mają przełożenie na wzrost zainteresowania elektromobilnością i korzyści środowiskowe. Te same intencje przyświecają organizatorom polskiej akcji – EV Klub Polska i Autopay.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *