Autoryzowany Zakład Naprawy Akumulatorów Trakcyjnych Renault w Zabrzu

Jedyny zakład naprawy akumulatorów trakcyjnych Renault w tej części Europy, który obsługuje klientów z Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii mieści się w Zabrzu. Zakład, który funkcjonuje w ramach spółki Dąbrowscy – autoryzowanego dealera Renault, mieliśmy możliwość zwiedzić przy okazji spotkania dla mediów.

Renault stale poszerza swoją ofertę samochodów elektrycznych oraz samochodów z napędami hybrydowymi i hybrydowymi plug-in. Aby zapewnić klientom optymalny dostęp do usług serwisowych, firma uruchomiła autoryzowany zakład naprawy akumulatorów trakcyjnych w Zabrzu. Jego umiejscowienie umożliwia zapewnienie sprawnej i szybkiej naprawy akumulatorów oraz obniżenie kosztów napraw. Warto dodać, że oczywiście operacje wykonywane na akumulatorach są objęte gwarancją.

Jak wygląda zakład naprawy akumulatorów?

Pomieszczenia, w których odbywają się naprawy i w których składuje się moduły oraz akumulatory, są klimatyzowane, by móc zagwarantować odpowiednią temperaturę dla tych podzespołów, jak również zapewnić komfort pracy mechaników, którzy są ubrani w odpowiednie, obowiązkowe kombinezony, rękawice i przyłbice. Pomieszczenia są specjalnie oznakowane, wyposażone w systemy gaśnicze, wykrywacze dymu, cyrkulację powietrza. Strefa napraw jest też strefą zamkniętą, z bardzo ograniczonym dostępem.

Mechanicy dokonujący napraw odbyli specjalistyczne szkolenia, mają uprawnienia do pracy z wysokimi napięciami, dysponują odpowiednimi narzędziami specjalistycznymi do napraw akumulatorów. Każdy tego typu zakład jest systematycznie kontrolowany pod kątem jakości wykonywanych napraw czy uzupełniania narzędzi i urządzeń w momencie pojawiania się nowych produktów. Wraz z rozwojem technologii również mechanicy przechodzą systematyczne szkolenia poszerzające ich wiedzę i umiejętności.

Proces diagnostyki i naprawy

Akumulatory przed ich wysyłką do naprawy w zakładzie w Zabrzu są poddawane pełnej diagnostyce w serwisie Renault Ekspert E-Tech w celu wskazania problemu, jaki wystąpił w akumulatorze. W Polsce kompleksową obsługę związaną również ze specyficznym serwisowaniem samochodów elektrycznych zapewniają właśnie Koncesjonerzy – Eksperci E-Tech. Posiadają oni obok odpowiednio przeszkolonych handlowców również właściwe zaplecze serwisowe: narzędzia specjalistyczne, przeszkolony personel techniczny. Każdy akumulator wysyłany do Zabrza musi przejść procedurę stwierdzającą, że dana jednostka nadaje się do naprawy. W większości naprawy polegają na wymianie modułów z ogniwami elektrycznymi (33,3 V), ale zdarzały się również przypadki, gdy należało wymienić moduły BMS (moduły zarządzające). Moduły są składowane i odbierane z Zabrza przez producenta.

Co ciekawe, do naprawy są dostarczane samochody kompletne, z wyłączeniem Rumunii i Bułgarii, skąd przyjeżdżają same akumulatory trakcyjne w specjalnych skrzyniach transportowych i oznakowanej ciężarówce.

Kompleksowe podejście do elektromobilności

Jako europejski pionier i lider w dziedzinie samochodów elektrycznych Grupa Renault wykorzystuje swoje dziesięcioletnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji i sprzedaży pojazdów elektrycznych. Ponad 30 tys. pracowników francuskiego koncernu zostało przeszkolonych w zakresie elektromobilności, podobnie jak cała sieć dedykowanych salonów marki w Europie. W Polsce samochody elektryczne Renault oferowane są we wszystkich salonach marki, natomiast kompleksową obsługę, w tym serwisowanie zapewniają Koncesjonerzy – Eksperci E-Tech , których jest 23.

Strategia Grupy Renault nie ogranicza się jednak do produkcji i sprzedaży pojazdów elektrycznych. Opracowywane przez Grupę rozwiązania umożliwiają generowanie dodatkowej wartości na każdym etapie „życia” akumulatorów trakcyjnych, takie jak inteligentne ładowanie, wtórne wykorzystanie akumulatorów do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, a także odzyskiwanie strategicznych surowców ze zużytych akumulatorów. Firma rozwija również tak zwane „inteligentne obszary” – miejsca, gdzie samochody elektryczne są częścią całego ekosystemu zaprojektowanego z myślą o ochronie przyrody i wspieraniu lokalnej społeczności.

(TSz)
Źródło: Informacja prasowa
Fot. Autor i Renault

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *