20. edycja Ladies’ Jazz Festival w Gdyni

Już za 2 miesiące rozpocznie się Ladies’ Jazz Festival 2024 – 20. edycja pierwszego w Polsce i Europie oraz jedno z pierwszych na świece tak sformatowanych wydarzeń kulturalnych wynoszących na piedestał kobiety, ich twórczość i osiągnięcia, a także honorujący ich podmiotowość w sztuce. „Menadżer Floty” jest jednym z patronów medialnych festiwalu.

20 lat temu w starym jeszcze, pachnącym poprzednią epoką Teatrze Muzycznym w Gdyni koncertem trójmiejskiego zespołu Łyczacza rozpoczął swoje istnienie Ladies’ Jazz Festival, wyjątkowy hołd dla wielkich artystek i twórczyń. Od tego czasu festiwal Dam jazzu i dobrej muzyki z trzech dni wydłużył się do dwóch weekendów. Obrósł w dodatkowe trasy koncertowe. Zyskał rzesze wiernych słuchaczek i słuchaczy. Wielu paniom pomógł odczarować słowo „jazz” pokazując, że w tej muzyce jest miejsce na śpiew, taniec, uśmiech, swobodę i cały wachlarz emocji. Wielu dostarczył niezapomnianych wzruszeń choćby w czasach pandemii, gdy kultura niemal w całości została zamknięta w domach, a Ladies’ Jazz Festival, jako jeden z nielicznych, dał polskiej publiczności nadzieję na normalność.

Jakość miejsca, blask gwiazd, szacunek dla publiczności

Festiwal gości nie tylko gwiazdy polskie, ale w dużej mierze i międzynarodowe. Z szacunku dla publiczności hołduje koncepcji „sacrum na scenie i komfort dla widowni”, stąd koncerty festiwalowe odbywają się na deskach odnowionego, powiększonego Teatru Muzycznego w Gdyni i Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, a wydarzenia kameralne zadomowiły się w nowej przestrzeni kulturalnej Gdyni – Konsulacie Kultury, gdzie odbywa się konkurs dla adeptek sztuki estradowej, ale i organizuje niezapomniane perełki koncertowe dla szczęśliwców, którym uda się na nie dostać. Dla kontrastu część koncertów ma miejsce w Polsat Plus Arena, jak np. The Manhattan Transfer, Dionne Warwick, ZAZ, Melody Gardot czy Beth Hart.
Tegoroczny festiwal w tych wszystkich miejscach również zagości.

Jak dorównać historii?

Podczas 20. edycji Ladies’ Jazz Festival w dniach od 15 do 25 lipca, doświadczymy brazylijskiej bossy i portugalskiego fado najwyższej próby, będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu niezwykłych, uznanych na wszystkich scenach świata, obsypanych nagrodami i rekordami sprzedaży płyt i koncertów artystów zagranicznych, a także polskich gwiazd.

I tak, wejherowskie koncerty w Filharmonii Kaszubskiej rozpoczną 15 lipca Paula Morelenbaum, Jaques Morelenbaum i Fred Martins, czyli brazylijska bossa. Każde z tej trójki grało na najważniejszych scenach tego świata i każde wielokrotnie wzmacniało lub było wzmacniane przez takie gwiazdy jak Stan Getz, Sting, Mariza, Cesaria Evora, Antonio Carlos Jobim. A 16 lipca w tej samej sali wystąpi uwielbiana przez publiczność Edyta Bartosiewicz w formule SoloAct, czyli Ona, gitara i publiczność; nic i nikt więcej pomiędzy nami. Intymność i wyjątkowość najwyższej próby!

Po dwóch koncertach w Wejherowie festiwalowe święto na dobre zagości w Gdyni. Już 16 i 17 lipca w Konsulacie Kultury będzie można uczestniczyć w koncertach finalistek tegorocznej edycji konkursu o Grand Prix Ladies’ Jazz Festival. 18 lipca w Teatrze Muzycznym w Gdyni po jedenastu płytach od swego pierwszego występu na tym festiwalu ponownie wystąpi niezwykły, wyróżniający się inteligencją i subtelnością Mikromusic ze swymi liderami: Natalią Grosiak i Dawidem Korbaczyńskim.

O 20:00 zaś zaprezentowana zostanie To i Hola – fantastyczna płyta dwóch najbardziej eksportowych polskich dam jazzu: Urszuli Dudziak i Grażyny Auguścik. To zupełnie nowa wersja ich płyty sprzed prawie dwudziestu lat z aranżami Grzecha Piotrowskiego i z jego zespołem na scenie.

19 lipca to znów dwa koncerty w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W porze popołudniowej herbaty wielka przyjaciółka festiwalu, goszcząca podczas jego pierwszej edycji w 2005 roku, Stacey Kent wraz Jimem Tomlinsonem i ich tegoroczną płytą. A wieczorem (20:00) Polskie Evergreeny – wyjątkowe show i wielkie rodzime przeboje w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Moniki Borzym, Anny Serafińskiej, Agi Zaryan i jedynego rodzynka w tej grupie gwiazdorskich bywalczyń – Grzegorza Turnaua.

20 lipca będzie dniem pierwszej wizyty w Polsce Julii Fordham, uznawanej za posiadaczkę najbardziej czarownego kontraltu w muzyce popularnej, znanej nam ze swych przebojów solowych jak i z udziału wraz z Beverly Craven i Judie Tzuke w projekcie Woman to Woman. Najpewniej ten koncert poprowadzi wielki miłośnik talentu artystki, Marek Niedźwiecki. To o 20.00, a o 17:00 pierwsza na Ladies’ Jazz Festival wizyta artystki reprezentującej magiczną sztukę lizbońskiego fado, wielkiej gwiazdy gatunku, uczennicy samej Marizy, Fabii Rebordao. Dla niektórych może być to pierwsze spotkanie z oryginalnymi pieśniami portowych zaułków znad Tagu wpisanych przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W niedzielę 21 lipca już po raz kolejny dwa koncerty w Teatrze Muzycznym: o 17.00 po raz pierwszy na festiwalu wystąpi Kayah – artystka, która potrafi roztańczyć publiczność nawet wtedy, gdy śpiewa kolędy i kołysanki, tym razem w zupełnie nowej, nieznanej odsłonie, z nowym spojrzeniem na swe największe przeboje i najważniejsze utwory w karierze! A o 20:00 Take 6 – największy, najważniejszy, najbardziej utytułowany zespół wokalny na świecie i do tego sami panowie! Na Ladies’ Jazz Festival tego jeszcze nie było. Take 6 wystąpi na festiwalu 21 lipca o 20:00.

Po wielkich koncertach i estradowych emocjach na największej scenie koncertowej Gdyni, 22 i 23 lipca będą dniami troszkę spokojniejszymi, co nie znaczy, że zabraknie emocji, bo wprost przeciwnie, wystąpi wielka gwiazda polskiej sceny bluesowej. Martyna Jakubowicz zawładnie Konsulatem Kultury, a gościnnie towarzyszyć jej będzie nie kto inny, a największy polski miłośnik gitarowych harmonii afrykańskich, lider i uczestnik niezwykłych projektów jak Osjan, Świnie, czy I Ching – Wojciech Waglewski.

24 lipca również w Konsulacie Kultury pojawi się wieloletnia przyjaciółka Ladies’ Jazz Festival Krystyna Stańko i jej interpretacje bossa novy oraz piosenki z najnowszej płyty Eurodyka. Zaś 25 lipca wielki finał – bezapelacyjnie jedna z największych obecnie gwiazd polskiej estrady, zapełniająca największe krajowe hale koncertowe, mająca na swoim koncie 4 płyty długogrające, 10 nagród branżowych, 6 Fryderyków, w tym tegorocznego za najlepszy album pop, Daria Zawiałow. Artystka w Polsat Plus Arenie w Gdyni złoży ukłon Damom Jazzu, pokaże, że muzyka jest jedna i że każdy jej miłośnik słucha tylko tej dobrej.

Ladies’ Jazz Festiva w Gdyni i Wejherowie (15-25 lipca), program w skrócie:

15/07 – Paula Morelenbaum, Jaques Morelenbaum, Fred Matrins – Filharmonia Kaszubska Wejherowo 20.00

16/07 – przesłuchania konkursowe o Grand Prix Festiwalu – Konsulat Kultury Gdynia 17.00

16/07 – Edyta Bartosiewicz SoloAct! – Filharmonia Kaszubska Wejherowo 20.00

17/07 – przesłuchania konkursowe o Grand Prix Festiwalu – Konsulat Kultury Gdynia 17.00

18/07 – Mikromusic – Teatr Muzyczny w Gdyni 17.00

18/07 – Magda Kuraś, ogłoszenie zwyciężczyni konkursu oraz To i Hola – Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Grzech Piotrowski Trio 20.00

19/07 – Stacey Kent – Teatr Muzyczny w Gdyni 17.00

19/07 – Polskie Evergreeny: Monika Borzym, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Aga Zaryan, Grzegorz Turnau/premiera programu – Teatr Muzyczny w Gdyni 20.00

20/07 – Fabia Rebordao – Teatr Muzyczny w Gdyni 17.00

20/07 – Julia Fordham – Teatr Muzyczny w Gdyni 20.00

21/07 – Kayah premiera programu – Teatr Muzyczny w Gdyni 17.00

21/07 – Take 6 w hołdzie Damom Jazzu – Teatr Muzyczny w Gdyni 20.00

22/07 – Martyna Jakubowicz gościnnie Wojciech Waglewski – Konsulat Kultury Gdynia 20.00

23/07 – Martyna Jakubowicz gościnnie Wojciech Waglewski – Konsulat Kultury Gdynia 20.00

24/07 – Krystyna Stańko Akustycznie gościnnie Laura Morti – Konsulat Kultury Gdynia 20.00

25/07 – Daria Zawiałow jedyny pełnowymiarowy koncert artystki w tym roku w Trójmieście – Polsat Plus Arena Gdynia 20.00.

Źródło: Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *